A reálos osztályokba volt a legnagyobb verseny a középiskolai felvételin

Szerdán közzétették az oktatási minisztérium honlapján a középiskolai „felvételi” eredményeit.

A számítógépes elosztás adatai alapján néztük meg, hogy megyénként mely osztályokba volt a legnehezebb bejutni, melyek voltak a legkeresettebbek. Az elég egyértelműen kitűnik, hogy a reál profilú osztályok iránt nagyobb az érdeklődés, minden megyében vagy a matematika-informatika, vagy a természettudományi szakra kellettek a nagyobb médiák a bejutáshoz. Ugyanakkor elég általánosnak tűnik, hogy kisebb médiával is be lehetett jutni az adott osztályokba, mint egy évvel korábban. A táblázatban az adott osztályba szükséges tavalyi utolsó bejutási médiát zárójelbe tettük.

MegyeIskolaSzakAz utolsó médiaA bejutott diákok száma
KolozsJános Zsigmond Unitárius Kollégium, Kolozsvármatematika – informatika8,66 (9,2)26
BiharMihai Eminescu Főgimnázium, Nagyváradmatematika – informatika7,7 (7,04)26
SzatmárKölcsey Ferenc Főgimnázium, Szatmárnémetimatematika – informatika7,56 (8)39
SzilágySilvania Főgimnázium, Zilahmatematika – informatika8,41 (8,11)26
MarosBolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhelytermészettudományi8,65 (8,14)52
HargitaTamás Áron Gimnázium, Székelyudvarhelymatematika – informatika8,41 (8,85)26
KovásznaSzékely Mikó Kollégium, Sepsiszentgyörgymatematika – informatika (intenzív angol)8,58 (8,62)13
AradCsiky Gergely Főgimnázium, Aradtermészettudományi6.98 (6,64)5
Beszterce-NaszódAndrei Mureșan Főgimnázium, Besztercetermészettudományi6,38 (6,84)15
BrassóÁprily Lajos Főgimnázium, Brassómatematika – informatika7,95 (7,81)26
FehérBethlen Gábor Kollégium, Nagyenyedtermészettudományi7,46 (5,74)13
HunyadTéglás Gábor Elméleti Líceum, Dévamatematika – informatika6.45 (7,39)13
MáramarosNémeth László Elméleti Líceum, Nagybányamatematika – informatika8,05 (6,6)13
SzebenOctavian Goga Főgimnázium, Nagyszebentermészettudományi5,95 (7,53)6
TemesBartók Béla Elméleti Líceum, Temesvármatematika – informatika8,01 (7,57)13

A könnyebb összevetésért megjegyzem, egy osztályt általában 26 hellyel hirdettek meg, ha ennek a többszöröse szerepel a listában, akkor két vagy másfél azonos profilú és tannyelvű osztály is indul, ilyen például a Bolyai Farkas Elméleti Líceum is, ahol két természettudományi osztály indul. A Bolyai természettudományi osztályába a 26. bejutási média 8,91 lett volna, míg a matematika-informatika osztályába (abból hármat is indítanak) a 26. média 8,88. A szatmári Kölcsey Ferenc Főgimnázium matematika-informatika osztályába a 26. média 8,06 volt. A Kölcseyben az osztály másik fele természettudományi profilú lesz.

Ha a 26 töredéke szerepel, akkor két lehetőség van. Vagy egy fél osztályról van szó, mint például a Székely Mikó Kollégium esetében. Itt a rendszer külön rangsorolta az intenzív angol és a „szimpla” matinfo osztályt, amelyek lényegében egy osztályt fognak kitenni. Ebben az esetben 8,55 a matematika-informatika osztályba az utolsó bejutási média. Máshol általában a természettudományi osztállyal jön ki egy közös reál osztály, ilyen például a Bethlen Gábor Kollégium vagy a Bartók Béla Elméleti Líceum. A másik eset, hogy nem teltek be mind a meghirdettek helyek. A fenti táblázatban ez három szórványban található iskolára igaz.

Azt meg kell jegyezni, hogy az országos rendszer nem mutatja azokat az osztályokat, ahová külön felvételit szerveztek az iskolák, a teológiai osztályok mellett (ez elég sok magyar tannyelvű iskolát érint, pl. JZSUK-t és több református kollégiumot is), ilyenek a művészeti (ez is sok osztályt érint, pl. Palló Imre Művészeti Líceum) vagy a sport profilú (ilyenre is van példa) osztályok is, de például a Bethlen Gábor Kollégium tanítóképző osztályába is külön felvételi van.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!