Új szolgáltatásokkal bővíti az ingyenes egészségügyi ellátást a biztosító, az egyik nóvum a pszichológiai konzultáció

2023. július 17. – 08:31

Másolás

Vágólapra másolva

Évi egyszeri ingyenes megelőző konzultációkra és átfogó vizsgálatokra a 18 és 39 év közötti felnőtteknek is lesz most már lehetőségük, és ingyenes pszichológiai tanácsadás valamint távkonzultáció is igénybe vehető. Átnéztük, hogy milyen ingyenes szolgáltatásokat biztosít az egészségbiztosítási pénztárak és szolgáltatók közötti új keretszerződés, és kiderült, hogy elsősorban a megelőzésre és a betegségek korai felismerésére vonatkozóan bővültek a lehetőségek július 1-től.

Július elsejétől lépett hatályba az állami egészségbiztosítóra vonatkozó új keretszerződés, ami szabályozza, a biztosítottak számára megtéríthető, értsd ingyenes egészségügyi ellátás, gyógyszerek, illetve gyógyászati eszközök feltételeit. Az új keretszerződés új egészségügyi szolgáltatásokkal is bővítette a biztosítottak által igénybe vehető alapcsomagot.

A megelőzésre került a hangsúly

A szerződés a betegségek korai felismerését és megelőzését szorgalmazza, magyarázza Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosító Pénztár vezetője. Ennek megfelelően úgy alakították a támogatott szolgáltatások listáját, hogy az a lakosság egészségét jelentősen befolyásoló betegségek szűrését erősítse.

„Például a 18-39 év közöttiek esetében, akiknek semmilyen nyilvántartott betegsége nincs, eddig három évente volt lehetőség ingyenes, megelőző szakvizsgálatokon részt venni. Ehhez el kellett menni a családorvoshoz, aki ismerve az ember életvitelét, korábbi betegségeit, genetikai örökségét, küldte őt szakorvoshoz. Csak akkor mehetett évente ilyen szűrésre, ha kiderült, hogy valamilyen problémája van. Mostantól ellenben már az aszimptomatikus 18-39 év közötti személyek is évente jogosultak az ingyenes vizsgálatra” – magyarázta Duda Tihamér, akinek az elmondása szerint az idősebb korosztály esetében pedig azoknak a lehetőségeknek a száma nőtt meg, amit ingyenesen felírhat az orvos.

Duda azt javasolja, hogy mindenki igyekezzen kihasználni ezeket a lehetőségeket, és ne várja meg, amíg a családorvosa küldi. „Hargita megyében 3-4 évvel ezelőtt még 150 családorvossal álltunk szerződésben, jelenleg pedig 130 alatt vannak összesen. Ennek jelentős része már betöltötte a 60 évet, tehát hamarosan eljön az az időszak, amikor még kisebb lesz a számuk, pedig már így is nagyon nehezen tudjuk lefedni a megyét. Ráadásul egyre kevesebben vannak, akik a családorvosi szakképzést választják. Ilyen körülmények között, amikor nagyon sok a krónikus beteg, sok az akut megbetegedés, fizikailag egyre kevesebb idő marad a megelőzésére, kérek mindenkit, hogy éljen ezzel a lehetőséggel, hogy ingyenesen, pontosan felmérjék az egészségügyi állapotát” – mondta. Elmondása szerint az eredmények alapján a családorvosok állítanak össze egy Riscograma nevű dokumentumot, amiben leírják, hogy milyen betegségekre hajlamos az érintett személy, illetve ehhez milyen megelőző tevékenységet kell végeznie.

A módosítás nem csak az alapellátást érinti, hanem mind a járóbeteg-szakellátást, mind a rehabilitációt (például agyvérzést szenvedő beteg kétszer hosszabb ideig jogosultak az ingyenes szolgáltatásokra, mint eddig), mind a fogászati szakrendelést (fedezik például az ultrahangos fogkőeltávolítást) stb. Például a mozgásképtelen onkológiai betegek szállítását kemoterápiás kezelésre (és vissza haza), akár más megyébe is.

Ingyenes pszichológiai konzultáció

Több híradás is megjelent arról, hogy biztosított személyenként 12 ingyenes pszichológiai konzultációt biztosít ezután az állam (például ezen az oldalon, illetve erre hivatkozva átvette ez a portál és ez is), de Duda Tihamér erről nem tudott részletesen tájékoztatást adni, azt viszont megerősítette, hogy júliustól több szakorvos javasolhat terápiát kiegészítő szolgáltatásként. Duda szerint a szakorvosnak kell megegyeznie arról, hogy milyen jellegű segítségre, illetve hány alkalomra van szükség a vele szerződésben lévő pszichológussal. A biztosítóház a szakorvoson keresztül téríti meg a pszichológus díját.

Eddig akkor volt lehetősége biztosítottként ingyenes pszichológusi segítségre valakinek, hogyha pszichiáter javasolta számára a terápiát a mentális zavarai kezelésének kiegészítéseként. Számos szakorvos, például a kardiológus, a tüdőgyógyász, az endokrinológus, a sebész, az onkológus stb. is kérhet pszichológusi szolgáltatást. Egész részletes a lista arról, hogy az adott szakorvos milyen esetekben, illetve milyen pszichológusi szolgáltatást kérhet (7-es melléklet, B pontjának, az 1.8-as részében). Ritkábban van lehetőség terápiára, általában ingyenes pszichológiai felmérést és tanácsadást biztosít a jogszabály.

Duda azt is elmondta, hogy a rákos beteget elkísérő személy nem csak betegszabadságra jogosult, hanem pszichológiai tanácsadásra, konzultációra. A jogszabály azt is meghatározza, hogy ennek a konzultációnak 50 percesnek kell lennie.

Felmerült a híradásokban, hogy a családorvos is kérhet pszichológiai tanácsadást, konzultációt, de Duda ezt határozottan cáfolta. Az igaz, hogy a Riscograma összeállításakor a mentális egészséggel kapcsolatos kockázati tényezőket is felmérik a családorvosok, és ha úgy látják, akkor tovább küldhetik pszichiáterhez a személyt, de ingyenes pszichológusi tanácsadást vagy terápiát nem írhatnak fel orvosi levélre a háziorvosok.

Távkonzultációk lehetősége

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár közleménye, amely kitér az újdonságok bemutatására, azt is részletezi, hogy úgy a háziorvosok, mint a járóbeteg-szakellátásban dolgozó orvosok távkonzultációt nyújthatnak.

„Az orvos rögzíti a távkonzultációt a konzultációs nyilvántartásban és adott esetben a beteg aktájában, feltüntetve az alkalmazott kommunikációs eszközt és az időintervallumot, amely alatt a konzultációra sor került, és kiállítja a beteg számára a konzultáció eredményeként szükséges valamennyi dokumentumot, beleértve a kompenzált gyógyszerek online vagy offline elektronikus receptjét. Ezeket a dokumentumokat elektronikus kommunikációs eszközzel küldik el a betegnek” – olvasható a CNAS közleményében.

A járóbeteg szakorvosok által végzett távkonzultációk esetében a betegeknek nem kell küldőpapírt bemutatniuk, amit a háziorvos vagy más szakorvos állított ki. Pszichiátriai terápiák, genetikai tanácsadás és pszichoterápia, valamint pszichopedagógia-logopédia szolgáltatások is nyújthatók távkonzultációban. A rendelőben nyújtott szolgáltatásokra vonatkozó hatályos jogszabályok ezekre a kapcsolódó szolgáltatásokra is vonatkoznak.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!