Kevesebbet dolgoztak, így tiltakoztak a különnyugdíj-törvény ellen a bírák és az ügyészek

Több mint 3000 romániai bíró és ügyész tüntetett szerdán a különnyugdíjak reformja ellen, azzal, hogy csak a sürgős ügyekkel foglalkoztak.

A Nyugdíjpénztár adatai szerint Romániában több mint 5200 olyan nyugdíjas él, akik az igazságügyi rendszerben dolgozott, az átlagnyugdíjuk pedig 21 ezer lej, emlékeztetett a Digi24.ro. A különnyugdíjak reformja az egyik olyan mérföldkő, amit Romániának teljesítenie kell ahhoz, hogy megkapja az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében igényelt európai uniós támogatást.

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) szerdai tájékoztatása szerint a bírák és az ügyészek egyetértenek azzal, hogy a nyugdíjuk ne haladhassa meg az aktív bírák és ügyészek fizetését, írta az Agerpres. A CSM ugyanakkor néhány javaslatot is közölt a különnyugdíjakat szabályozó, jelenleg parlamenti vita alatt álló törvényhez:

  • a tanács szerint elő kellene írni, hogy a bírák és ügyészek 25 év szolgálati idő után mehessenek nyugdíjba, de csak akkor, ha legalább 20 évig bíróként vagy ügyészként tevékenykedtek;
  • a nyugdíjkorhatárt fokozatosan kellene csökkenteni az igazságügyben, hogy ne legyen megkülönböztetés az azonos szolgálati idejű, de eltérő életkorú szakemberek között;
  • lehetővé kell tenni a korhatár előtti nyugdíjazást is a nyugdíj összegének megfelelő csökkentésével.

A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) már korábban is bírálta a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.

Alina Gorghiu igazságügyi miniszter szerdán a bírák és ügyészek tiltakozó akciójára reagálva a News.ro szerint kijelentette, hogy a különnyugdíjak reformját folytatják, és jövő héten izzani fog a levegő a parlamentben, a képviselőház várhatóan el fogja fogadni a különnyugdíjakat szabályozó törvényt. A tárcavezető szerint sikerül majd megtalálni a kiegyensúlyozott megoldást.

Az igazságügyi alkalmazottak egyébként a törvény értelmében nem léphetnek sztrájkba, hívta fel a figyelmet többek között a Presshub.ro. A lapnak a neve elhallgatását kérő ügyvéd úgy nyilatkozott, hogy a bírák és ügyészek „tiltakozása” cseles, mert azzal, hogy a kevésbé sürgős ügyeket elhalasztják, kevesebbet dolgoznak, de mivel hivatalosan nem léptek sztrájkba, a tiltakozó akció napjaira a teljes fizetésüket felvehetik.

Alina Gorghiu arra a kérdésre, hogy illegális-e a bírák és az ügyészek tiltakozása, nem adott egyértelmű választ, csupán annyit mondott, hogy ez nem munkabeszüntetés, hanem a döntéshozók figyelmének felhívása bizonyos problémákra, és hogy reméli, hogy az akciónak gyorsan vége lesz.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!