Csütörtök délben szavaz a parlament az új kormányról
Csütörtök délben ül össze a szenátus és a képviselőház együttes plénuma, hogy tárgyaljon és szavazzon a Marcel Ciolacu miniszterelnök-jelölt által javasolt kormány beiktatásáról – írja az Agerpres. Az ülés 12 órakor kezdődik.
A program szerint Marcel Ciolacu bemutatja a kormányprogramot és a kormány tagjait. A viták után a parlament bizalmi szavazatára van szükség a kormány beiktatásához és a kormányprogram elfogadásához. A Ciolacu-kabinetbe javasolt miniszterjelölteket szerdán hallgatták meg a parlamenti szakbizottságok; minden jelölt alkalmasságát pozitívan véleményezték.
A Ciolacu-kormány javasolt tagjai:
- miniszterelnök – Marcel Ciolacu
- miniszterelnök-helyettes – Marian Neacșu (PSD)
- miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter – Cătălin Predoiu (PNL)
- külügyminiszter – Luminița Odobescu (PNL)
- védelmi miniszter – Angel Tîlvâr (PSD)
- igazságügyi miniszter – Alina Gorghiu (PNL)
- közlekedési miniszter – Sorin Grindeanu (PSD)
- pénzügyminiszter – Marcel Boloș (PNL)
- beruházási és európai projektekért felelős miniszter – Adrian Câciu (PSD)
- mezőgazdasági és vidékfejlesztési miniszter – Florin Barbu (PSD)
- gazdasági és turisztikai miniszter – Radu Oprea (PSD)
- energiaügyi miniszter – Sebastian Burduja (PNL)
- környezetvédelmi miniszter – Mircea Fechet (PNL)
- fejlesztési miniszter – Adrian Veștea (PNL)
- kutatási, innovációs és digitalizációs miniszter – Ivan Bogdan-Gruia (PSD)
- munkaügyi és társadalmi szolidaritásért felelős miniszter – Marius Budăi (PSD)
- egészségügyi miniszter – Alexandru Rafila (PSD)
- oktatási miniszter – Ligia Deca (PNL)
- családügyi-, ifjúsági és esélyegyenlőségi miniszter – Gabriela Firea (PSD)
- kulturális miniszter – Raluca Turcan (PNL)
Az kormány beiktatásához legalább 233 támogató szavazat szükséges. A PSD-nek, a PNL-nek és a nemzeti kisebbségeknek kényelmes többsége van a parlamentben, összesen 291-en vannak. Az AUR, az USR és az RMDSZ korábban azt ígérte, hogy nem szavaz bizalmat az új kormánynak.
Cseke Attila szenátor szerdai sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, „érdekes” helyzet lenne, ha az RMDSZ támogatná a kormányt, miután „kitették” a koalícióból. Hozzátette ugyanakkor, hogy az RMDSZ által helyesnek tartott, az ország és a helyi közösségek számára előnyös döntéseket természetesen támogatni fogják a parlamentben.
A szenátor azt is elmondta, hogy az új kormány miniszterjelöltjeinek szakbizottsági meghallgatásain az RMDSZ-es törvényhozók esetenként támogatták szavazatukkal a jelöltet, főleg azokat, akik közismerten jó szakmai eredményeket tudnak felmutatni.
Úgy vélekedett, hogy a kormányváltásnak az eredeti megállapodás alapján kellett volna megtörténnie; márpedig ez az egyezség nem érintette az RMDSZ által vezetett minisztériumokat. Kifejtette, az RMDSZ megérti, hogy a politikában szükség van kompromisszumra és rugalmasságra, de a szövetség „nem hajthat fejet” minden döntés előtt.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!