Volt rendőrségi vezető: nincs felkészülve Románia a kannabisz birtoklásának dekriminalizálására

Románia nincs felkészülve arra, hogy eltörölje a saját fogyasztásra szánt kannabisz birtoklásának büntethetőségét, jelentette ki hétfőn a Prima News televíziónak Cătălin Ţone, a Szervezett Bűnözés Elleni Brigád (BCCO) kábítószerekért felelős szolgálatának volt vezetője.

A saját fogyasztásra szánt kábítószerek birtoklása Romániában jelenleg bűncselekménynek minősül, a büntetés mértéke pedig a drog kategóriájától függ: a kannabisz veszélyes drognak számít, amelynek birtoklása 3 hónaptól 2 évig terjedő börtönnel vagy bírsággal büntetendő, a kokain és a heroin pedig kiemelten veszélyes drog, amelynek birtoklásáért 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetést szabhatnak ki.

Cătălin Ţone szerint azonban nem volt reális gyakorlat az, hogy börtönbe juttassák azokat, akiknél saját fogyasztásra szánt kábítószert találtak, a kannabisz birtoklásának dekriminalizálása azonban jelentősen megnövelné a fogyasztást, a fiatalok füves cigarettával járnának iskolába.

A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy a rendőrségnek országos szinten mindössze 300 kábítószerekre szakosodott alkalmazottja van, akik nem győzik a munkát, másrészt pedig Romániának nincs egyetlen rehabilitációs klinikája sem, azok, akik átesnek az elvonókúrán, utána gyakran visszaesnek.

Ţone arra a törvénytervezetre reagált, amelyet a REPER tagjai nyújtottak be a parlamentbe. Javaslatuk szerint nem minősülne bűncselekménynek a saját fogyasztásra szánt kannabisz birtoklása legfeljebb 3 grammos mennyiségig, így ezt nem sújtanák szabadságvesztéssel vagy büntetőjogi pénzbüntetéssel. A tervezet ezt 1000 és 3000 lej közötti szabálysértési bírságra enyhítené.

A Romániában eddig példa nélküli kezdeményezés célja összhangba hozni a hazai drogtörvényt az olyan partnerországok jogszabályaival, mint Olaszország, Spanyolország, Belgium, Luxemburg, Málta, Ausztria, Csehország, Szlovénia, Kanada vagy Thaiföld. Az intézkedés megfelel a drogpolitikával foglalkozó globális bizottság (GCDP), az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ), valamint a Nemzetközi Drogpolitikai Konzorcium ajánlásainak is – érveltek a kezdeményezők.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!