Javult ugyan a sajtószabadság helyzete Romániában, de a politikai nyomásgyakorlás is nőtt
Románia a tavalyihoz képest három helyet javított a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi újságíró-szervezet sajtószabadságról szóló 2023-as jelentésében, a 2022-es 56. helyről idén az 53. helyre sorolták, de a média helyzete továbbra is bonyolult. A tavalyi 68,46 pontról 69,04 pontra javult Románia teljesítménye. Magyarországnak 59,8 pontról 62,96 pontra javította a sajtószabadság-indexét a Riporterek Határok Nélkül, ezzel a tavalyi 85. helyről a 72. helyre került. A jelentésben összesen 180 ország sajtójának a helyzetét vizsgálta.
„Romániában sokszínű és pluralista a médiatér, amely termékeny talajt biztosít a közérdeklődésre számot tartó, ütős tényfeltárások számára. A médiafinanszírozás átláthatóságának hiánya, különösen az állami forrásokból történő finanszírozásé, valamint a piaci nehézségek aláássák a tájékoztatás megbízhatóságát és a médiába vetett bizalmat” – írják.
Állításuk szerint a romániai médiatér a globális trendeket követ, ami azt jelenti, hogy a nyomatott sajtótermékek száma csökken, míg az online sajtó, valamint a rádiós- és televíziós csatornák fellendülőben vannak. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy Romániában a média politikai beavatkozási kísérletektől szenved, különösen a közszolgálati rádió és televízió vezetőinek, valamit az Országos Audiovizuális Tanács vezetőinek a kinevezésekor. Emellett kiemelik, hogy az AUR felélesztette az újságírók elleni agresszív politikai diskurzust. A jogi keretekről azt írják, a szólás- és sajtószabadságot védő jogszabályok végrehajtása nem érvényesül.
„Az ügyészek beavatkozása az újságírói munkába zaklatásnak minősül, és komoly aggodalomra ad okot. Az igazságszolgáltatási rendszer egyre inkább arra próbálja rákényszeríteni a médiát, hogy fedje fel forrásait” – áll a jelentésben, ami szerint növekszik a visszaélésszerű perek száma, miközben a bírósági döntések nem mindig tartják tiszteletben a sajtószabadság normáit.
A média finanszírozásáról azt írják, hogy gyakran átláthatatlan, sőt esetenként korrupt módon történik. Állításuk szerint a közpénzek nem átlátható módon történő elosztása széles körben elterjedt politikai gyakorlat, ami torzítja a sajtó felügyelő funkcióját. A közérdekű újságírásnak konkurenciát jelent az egyes sajtóorgánumok és politikusok által támogatott félrevezető narratívák.
A jelentés szerint az újságírók biztonsága továbbra is aggodalomra ad okot, mivel gyakran támadások, fenyegetések és megfélemlítés célpontjai. „A politikai szereplők részvételével zajló nagyszabású lejárató kampányok célja a független újságírók lejáratása” – állítják, s hozzáteszik, az újságírók megfigyelése továbbra is probléma, mivel a hírszerző szolgálatok az ukrajnai háborúval összefüggésben egyre nagyobb hatalomra és befolyásra próbálnak szert tenni.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!