A beiskolázatlan gyermekek száma tizenkét év alatt több mint kétszeresére nőtt Romániában
2023. április 24. – 11:39
Míg 2010-ben Romániában 100 000 olyan gyermeket tartottak nyilván, aki nem vett részt a kötelező iskolai oktatásban, 2021-ben megkétszereződött a számuk, 2022-ben pedig már 250 000-re emelkedett, mondta a Hotnewsnak a Világbank oktatási szakértője, Alina Sava.
A szakértő szerint a közoktatásból kimaradó gyermekek számának növekedéséhez hozzájárult az is, hogy a járvány idején sok külföldön dolgozó romániai család hazatért, és ha azóta vissza is tértek, a gyermekeiket nem vitték magukkal. Emellett mintegy 30 000 Ukrajnából menekült gyermek tartózkodik Romániában, közülük csak 6000-en járnak iskolába, tette hozzá Alina Sava.
Egyre nagyobb a szakadék Romániában a dinamikusan fejlődő városi és a szegény, elmaradt, vidéki környezet között, ez a különbség pedig az oktatáson mérhető le a leginkább: az Eurostat adatai szerint a vidéken élő gyermekek körében ötször nagyobb az iskolaelhagyás veszélye mint a városon élők körében, emlékeztet a Hotnews.
Miközben a koronavírus-járvány még sérülékenyebbé tette az oktatási rendszert, Alina Sava szerint jó hír, hogy közben hosszú idő óta először nőtt az elemi iskolások száma.
A Világbank oktatási szakértője részt vett annak a 2021-es jelentésnek az elkészítésében, amely az oktatási minisztérium közreműködésével készült. A jelentés szerint a 7500 vizsgált tanulóból szinte minden második besorolható legalább egy olyan kategóriába, amely összekapcsolható az iskolaelhagyás veszélyével: gyenge az iskolai teljesítménye, sokat hiányzik, évismétlő vagy volt már része szankciókban. A veszélyeztetett kategóriába sorolt diákok 60 százaléka fiú és 40 százaléka lány.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!