F-35-ös vadászrepülőgépek beszerzéséről döntött a Legfelsőbb Védelmi Tanács

F-35-ös vadászrepülőgépek beszerzését hagyta jóvá keddi ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT). Az elnöki hivatal közleménye szerint – amit az Agerpres foglalt össze – a testület tagjai a román légierő fejlesztési lehetőségeit elemezték.

Az F-35-ös vadászrepülőgépek beszerzésének jóváhagyását azzal indokolták, hogy az esetleges agresszió elrettentését szolgáló robusztus, rugalmas és hatékony légvédelem megvalósítása a NATO- és EU-tagságból eredő kötelezettség, és alapvető fontosságú lépés Románia védelempolitikai célkitűzéseinek eléréséhez.

A közlemény szerint az ötödik generációs vadászrepülőgépeket korszerű szenzorokkal és intelligens tűzérségi rendszerrel szerelték fel, képesek egymással és a földi indítású légvédelmi rendszerekkel valós időben titkosított információkat megosztani, és lehetővé teszik a légi fölény elérését és fenntartását.

Ezek a fejlett érzékelők széles skálájával, a légi platformokkal és a földi védelmi rendszerekkel való valós idejű, titkosított információcsere képességgel, valós harctéri operatív képkezelési képességgel, valamint nagy pontosságú intelligens lőszerekkel felszerelt repülőgépek lehetővé teszik a légi fölény elérését és fenntartását, ami a nemzeti légtérben a szuverenitás biztosításának és szükség esetén védelmének előfeltétele.

Az elnöki hivatal közlése szerint a keddi ülés másik fő témája a fekete-tengeri térség biztonságának kérdése volt. A közlés szerint Románia partnereivel és szövetségeseivel együtt az elkövetkezőkben is határozottan, egységesen és hatékonyan kíván fellépni a fekete-tengeri térség biztonságának és stabilitásának előmozdításáért. „Lépéseink fő mozgatórugója továbbra is a nemzetbiztonság szavatolása; az Ukrajnának és a Moldovai Köztársaságnak nyújtott támogatás közvetlenül hozzájárul Románia biztonságának megerősítéséhez” – fogalmaztak a közleményben.

A Vilniusban júliusban sorra kerülő NATO-csúcs kapcsán a CSAT tagjai leszögezték: fontos megbizonyosodni arról, hogy a tavalyi madridi csúcsértekezleten a keleti szárny és a fekete-tengeri térség hosszú távú megerősítéséről hozott döntések gyakorlatba ültetése maradéktalanul megvalósul.

„Ugyanakkor az Ukrajnának a NATO-n és az Európai Unión belül nyújtott többdimenziós támogatás fenntartása kulcsfontosságú az ukrán védelmi erőfeszítések sikerének biztosításához, most és hosszú távon egyaránt” – nyomatékosították. A CSAT tagjai szerint emellett biztosítani kell a szükséges támogatást a többi érintett régióbeli partnerországnak is, elsősorban a Moldovai Köztársaságnak, amely Ukrajna után a leginkább ki van téve az orosz agresszió hatásainak.

Az ülés résztvevői hangsúlyozták továbbá, hogy a chişinăui hatóságok „szakszerűen, demokratikusan és felelősségteljesen kezelték az ország destabilizálására irányuló, példátlan intenzitású és összetettségű hibrid akciókat”.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!