Ritka szarkofágot tört darabokra egy kotrógép Erdély legnagyobb római kori lelőhelyén
2023. március 1. – 20:20
Ritka, Medúza-fejjel díszített római szarkofágot tört darabokra egy kotrógép Gyulafehérváron, az ókori Apulum területén, állítják a helyi régészek az Alba24.ro hírportál szerint.
A városi temető bővítési munkálatai közben kerültek felszínre a kövek, amelyeken latin feliratok és Medúza gorgó kígyóhajú feje látható. A gyulafehérvári Egyesülés Múzeumában dolgozó régészeket a múzeum közösségi oldalára küldött üzenetben értesítette egy helyi lakos arról, hogy a kiásott és félredobott földhalomban értékesnek tűnő leletek hevernek.
George Bounegru régész az Alba24.ro-nak elmondta, a széttört kődarabok egy szarkofág részei lehettek, a rajtuk látható felirat i. sz. a második századra jellemző. A lelet tehát 1800 éves lehet. Medúza gorgó feje, amely a szarkofágot díszítette, a térség műhelyeire jellemző motívum, de ebben a formában ritkaságnak számít. A szakember szerint magas rangú, komoly anyagi háttérrel rendelkező polgáré lehetett, a feliratokból ítélve 30 éves volt és Claudiusnak hívták.
Kollégája, Radu Ota régész hozzátette, a szarkofág két és fél méter hosszú lehetett és azért is ritkaság, mert a mai Gyulafehérvár területén fekvő római kori Apulumból csak egy feliratos szarkofág maradt fenn, és annak sem ilyen jó minőségű a felirata.
A kődarabokon egyébként jól láthatóak a kotrógép nyomai. A rendőrség hivatalból eljárást indított, a potenciális régészeti lelőhelyet érintő bármilyen munkálatot ugyanis a törvény értelmében feltárásnak kell megelőznie, ez pedig jelen esetben nem történt meg.
A városi temető adminisztrátora, Ion Radu Bogdan szerint azonban a temetők esetében jogi hézag áll fenn, a sírásásra és a síremlékek peremének kialakítására nem vonatkozik az építkezési engedélyeket szabályozó 50/1991-es törvény, ezért a temetők esetében a régészeti feltárás sem lehet kötelező. Ion Radu Bogdan azt állítja, hogy ő ennek ellenére megkereste a múzeumot, hogy a temetőbővítési munkálatokat régész is felügyelje, de három éve nem kapott rá választ.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!