Még van remény! A romániai mentőcsapatok 149 órával a rengés után mentettek ki egy férfit Törökországban
2023. február 12. – 12:04
Vasárnap reggel, 149 órával a rengés után sikerült kimenteniük a romániai mentőegységeknek egy romok alá került 35 éves férfit a dél-törökországi Hatay tartományban – tájékoztat a sürgősségi esetek felügyeletének bukaresti részlege a Facebookon.
A férfit 12 órás folyamatos kutatás után 8:30 körül emelték ki egy hatemeletes tömbház romjai alól. A beszámoló szerint hangerősítős érzékelők segítségével azonosították az áldozat helyét. Ez után a mentőegységek folyamatosan törtek utat az összeomlott elemek között, hogy oxigénmaszkot adjanak neki és kimentsék. Az orvosi koordináció mellett zajló mentésben török önkéntesek részt vettek.
Az IGSU tájékoztatása szerint a Törökországba másodikként kiküldött kereső- és mentőegység (RO-USAR) tagjai végezték a mentést a velük levő SMURD-csapattal és mentőkutyás egységgel együtt. A férfit a romba dőlő épület lépcsőházában ért a földrengés. Értékelésük szerint az akció nehéz volt. Az áldozat, aki a felső emeletek betongerendája alatt rekedt, eszméleténél volt és együttműködött a mentőcsapattal. A SMURD orvosi csapata elsősegélyben részesítette a romok alól kihúzott férfit, majd átadta a helyszínen levő mentőszolgálatnak
„Ez a siker erőt ad a mentőegységeknek, hogy a végsőkig folytassák. Még van remény!” – írták a Facebook bejegyzésben.
Arafat: egyelőre nem tevődik fel, hogy a román mentőcsapatokat kivonják Törökországból
Raed Arafat, a katasztrófavédelmi főigazgatóság (DSU) vezetője szerint egyelőre nem is tevődik fel, hogy a román mentőcsapatokat kivonják Törökországból, mivel a biztonsági erők védelmet nyújtanak nekik egyes küldetéseik során. Arafat erről szombat este beszélt a Bukaresti Nyugati pályaudvaron, ahol jelen volt a Törökországnak szánt, menedéknyújtáshoz szükséges eszközökből álló segélyszállítmányokat szállító vonatokat indításánál – írja az Agerpres.
Az után merült fel a csapatok kivánosának kérdése, hogy a német mentőcsapatok szombaton biztonsági okokból felfüggesztették mentőakcióikat a hétfői földrengések által súlyosan sújtott törökországi Hatay tartományban. Korábban az osztrák katasztrófaelhárító egységek tagjai is leállították mentési tevékenységüket Hatay tartományban, szintén arra hivatkozva, hogy „biztonsági kockázatoknak” vannak kitéve azokon a területeken, ahol dolgoznak.
Arafat elmondta, a két romániai kereső- és mentőegység (RO-USAR) tagjai olyan területen dolgoznak, ahol nagyon sok épület dőlt össze, és egyes bevetéseken a török csendőrség is jelen van, mivel akadnak olyan személyek a lakosság köréből, akik áthágják a közrend szabályait.
„De nem tevődik fel a kivonulás kérdése, sőt kérték tőlünk, hogy még maradjunk egy ideig. (...) Csapataink addig maradnak ott, amíg közlik velünk, hogy véget ért a keresési-mentési fázis, és akkor rögtön hazahozzuk őket” – fejtette ki Arafat.
Románia két vonatnyi segélyszállítmányt küld Törökországnak
A DSU vezetője arról is beszámolt szombat este, hogy Románia két vonatot küld menedéknyújtáshoz szükséges eszközökből álló segélyszállítmányokkal Törökországba, és bár az eredeti terv szerint a szerelvények csak vasárnap reggel indultak volna el, az elsőt már szombat éjjel útnak indítják, mert sikerült korábban befejezni a rakódást. Így a szállítmány kedden odaérhet a török katasztrófavédelmi hatóság által kijelölt raktárhoz.
Arafat szerint az első vonat 1200 sátrat, 8000 takarót, matracot, párnát, ágyneműt és egyéb felszerelést szállít. A második szerelvényre maradt 800 sátor és a felszerelés többi része.
„Szeretném kiemelni a katasztrófavédelem munkatársainak nagy erőfeszítéseit, mert ha nem lett volna az IGSU, hogy a projekt megvalósításában és a segélyszállítmányok rakodási műveletében részt vegyen, akkor ez a vonat két-három vagy négy nap múlva indulhatna csak el, és nem most. (...) Pedig ezekre az anyagokra nagy szükség van, és nagyon gyorsan kell megérkezniük” – mondta még a DSU vezetője.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!