Egy Hargita megyei lány beperelte a szüleit, amiért azok eltiltották a roma párjától

797

Bíróságon kérte kivonását a szülői felügyelet alól és teljes cselekvőképességének elismerését egy 16 éves Hargita megyei lány, miután a szülei eltiltották roma nemzetiségű párjától, írja az Adevărul.

A keresetben a lány azt állította, hogy az utóbbi időben megromlott a kapcsolata a szüleivel, továbbá azt is, hogy a szülei és a testvérei agresszívek, gyermekkora óta többször megverték. Azt is hozzátette, hogy az otthoni feszült légkör miatt inkább a barátja családjánál tartózkodik, ott ugyanis minden szempontból támogatják.

A családja ellenzi ezt a kapcsolatot, annak ellenére, hogy a fiú szülei jó körülmények között élnek, csak azért, mert abban a közösségben mások a szokások, írta a lány, aki azzal is vádolja a szüleit, hogy egy másik férfit szemeltek ki férjnek a számára, és hogy megtiltották, hogy elmenjen otthonról, sőt, bezárták a lakásba, továbbá nem engedik meg, hogy líceumban folytassa a tanulmányait, ehelyett arra készülnek, hogy akár erőszakkal is külföldre vigyék dolgozni.

A szülők szerint a lány nem élhet a romák szabályai szerint

A szülők tagadták a lányuk vádait, azzal védekeztek, hogy szerény anyagi lehetőségeik ellenére mind a négy gyermeküknek igyekeztek megfelelő nevelést és oktatást biztosítani, és sosem bántalmazták őket sem lelkileg, sem fizikailag.

A szülők a bírónak is kifejtették a véleményüket, hogy a lányuk 22 éves roma nemzetiségű barátjának közösségében „más az élet ritmusa és mások a társadalmi együttélés szabályai”. Mint mondták, a lányuk 2022 júliusában elszökött otthonról a barátjához, ahonnan a rendőrség hozta haza, majd az eset után nem sokkal ismét elszökött, és ezúttal nem tért vissza, bár telefonon megpróbálták meggyőzni arról, hogy nem helyes, amit tesz, mert a fiú családja roma, és „nem élhet az ő szabályaik szerint”.

Állításuk szerint a lány beiratkozott a líceumba, viszont 177 igazolatlan hiányzása van és az első félévre nem zárták le. Azt is megjegyezték, hogy fizették a lány ingázási költségeit, mert úgy tudták, hogy jár iskolába.

A perben tanúként kihallgatták a fiú anyját is, aki elismerte, hogy támogatja a fiatalok kapcsolatát és házassági terveit, de a lány továbbtanulási terveiről, vagy arról, hogy milyen líceumba jár, nem tudott beszámolni.

A bíró szerint a szülők elvárásai észszerűek voltak

A bíró döntésében a szülőknek adott igazat. Az alapfokú, nem jogerős ítélet szerint az agresszív viselkedés, illetve a külföldi munkára való kötelezés valamint a továbbtanulástól eltiltás vádja nem igazolódott be, az iskoláról pedig maga a panaszos mondott le, miután a szülei megtiltották, hogy kapcsolatot tartson fenn a roma fiúval.

Amennyiben teljesítenék a lány kérését és kivonnák a szülői felügyelet alól, „a gyermek mindenek felett álló érdeke maradna védelem nélkül, mivel a kérelmezőnek továbbra is szüksége van szülői útmutatásra és tanácsadásra, még akkor is, ha nem ért egyet a szülők véleményével” – állt az ítéletben. A szülők követelményei észszerűek és a szülői autoritást jelentő jogok és kötelességek körébe tartoznak, tette még hozzá a bíróság.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!