Băsescu visszavonta perújítási kérelmét az ügyben, amelyben kimondták, hogy együttműködött a Securitatéval

2022. december 10. – 09:41

Másolás

Vágólapra másolva

Traian Băsescu volt államfő lemondott a rendkívüli jogorvoslat lehetőségéről a legfelsőbb bíróság azon döntése kapcsán, amellyel jogerősen megállapították, hogy együttműködött a kommunista titkosszolgálattal, a Securitatéval. A bírák pénteken tudomásul vették az exállamfő ügyvédei által benyújtott kérelmet, számolt be az Agerpres.

A volt elnök októberben hasonló kérelmet nyújtott be a bukaresti ítélőtáblához is. Mindkét perújítási kérelemmel annak a határozatnak a semmissé nyilvánítását kívánta elérni, amellyel megállapították, hogy együttműködött a kommunista titkosszolgálattal.

A perújítás egy rendkívüli jogorvoslati eljárás, amellyel a tárgyalás lefolytatása után feltárt tényekre, körülményekre vagy bizonyítékokra hivatkozva egy polgári perben született jogerős ítélet visszavonását és az ügy újratárgyalását próbálják kieszközölni.

A legfelsőbb bíróság márciusi jogerős ítéletében kimondta, hogy Traian Băsescu volt államfő együttműködött a kommunista titkosszolgálattal, a Securitatéval. A bírói testület tulajdonképpen fenntartotta a fővárosi ítélőtábla 2019. szeptember 20-i elsőfokú ítéletét, amelyben az helyt adott a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) keresetének.

A CNSAS szerint Traian Băsescu volt államfő jelentett egyik tengerész kollégájáról a Securitate egy összekötőtisztjének. A bírósághoz benyújtott dokumentumok szerint Băsescu két darab, kézzel írt jelentést adott át az alezredesi rangú összekötőtisztnek. A volt elnök jelentései nyomán kollégája – a Securitate javaslatára – nem kapott megbízatást olyan hajókon, amelyek elhagyták az ország felségvizeit.

Az ítélőtáblánál zajlott tárgyalásokon a volt elnök tagadta a vádakat, azt mondta, nem tudott róla, hogy fedőnevet kapott volna, állítása szerint jelentéseit Traian Băsescu kapitányként írta alá. „Nem tudtam, hogy a katonai kémelhárítás a Securitate. Azt gondoltam, hogy ez a védelmi minisztérium egyik szolgálata” – magyarázta. Hozzátette, a tengerészeti intézet diákjainak nem tiltották meg, hogy idegenekkel tárgyaljanak, nyaranta Mamaián gyakran találkoztak csehszlovák fiatalokkal. „Sosem fordult meg a fejünkben, hogy a cseh diákokkal való kapcsolataink nem lennének helyénvalóak. Nem bujkáltunk, mert senki sem tiltotta meg” – fogalmazott.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!