Az RMDSZ képviselője azt javasolja, hogy ne a rendőr előtt kelljen vizsgázni a jogosítványért
2022. október 4. – 20:39
frissítve
Frissítés: Az RMDSZ hivatalosan is közölte szerdán, hogy törvénymódosítást dolgozott ki és iktatott a parlamentben a járművezetői-engedély megszerzésének átszervezéséről. Ebben úgy fogalmaznak, a törvénytervezet bővíti a járművizsgáztatók körét azáltal, hogy nem csak rendőrtisztek lehetnek vizsgabiztosok, hanem olyan személyek is, akik vizsgáztatói engedélyt szereznek. Idézik a tervezet kioldozóját, Benedek Zakariást, aki szerint azért volt rá szükség, mert a Vezetői Jogosítvány- és Gépjárműnyilvántartó Hivatal (DRPCIV) személyzethiány miatt nem tud olyan ütemben vizsgáztatni, mint amennyire igény lenne, ezért a vizsgázók akár hónapokat is kell várjanak arra, hogy időpontot kapjanak a jogosítvány megszerzéséhez szükséges gyakorlati vizsgára.
A közleményben azt is pontosítsák, hogy a vizsgabiztosok engedélyeztetéséért nem a a Vezetői Jogosítvány- és Gépjárműnyilvántartó Hivatal (DRPCIV) felelne, hanem az átkerülne a Szállításügyi és Infrastrukturális Minisztérium alárendeltségébe tartozó Román Közúti Hatósághoz. Az eredeti hírben ezt pontatlanul állítottuk.
Az eredeti hír: Módosítaná a jogosítvány megszerzését szabályozó törvényt Benedek Zakariás, az RMDSZ Szeben megyei képviselője. Ha elfogadják a javaslatát, már nem a belügyminisztérium tisztjei előtt kellene járművezetői vizsgát tenniük a pályázóknak, hanem egy olyan civil személy előtt, aki erről megfelelő vizsgát tett. Benedek módosító javaslatáról a Trunul Sfatului nevű helyi portál számolt be.
A leendő vizsgabiztosok – a lap szerint – 23 évnél idősebb, legalább 3 éves vezetési tapasztalttal rendelkező, testileg és pszichésen is alkalmas személy lehetnének, akiknek még soha nem vonták még vissza vagy függesztették fel az utóbbi három éveben a jogosítványát, nincs alkalmazásban sofőriskolában, és részt vett egy szakképzésen, amiről sikeres vizsgát tett.
Benedek a javaslat indoklásában azt állítja, hogy számos EU-s tagállamban szervezik meg hasonló módon a vizsgát.
„Az a szabály, hogy a jelölteket a belügyminisztérium munkatársai vizsgáztatják, a volt kommunista blokk államaira jellemző, és annak a maradványa, ahogyan az állam minden területen abszolút ellenőrzést szeretne” – idézi a portál Benedek indoklását.
A tervezet szerint a vezetői engedélyek kiadását lebonyolító hivatal továbbra is megmaradna, de csak az elméleti vizsgákat szerveznék meg, illetve ők engedélyeznék a leendő vizsgabiztosokat.
A módosításban arra is javaslatot tesz, hogy a gyakorlati felmérés során a vizsgázó oktatója is legyen jelen.
„Az intézkedés célja, hogy csökkentse a jelöltek szorongását, és tényleg bizonyítsák, hogy elsajátították a közutakon való biztonságos vezetéshez szükséges ismereteket és készségeket” – tette hozzá Benedek.
A tervezet arra is lehetőséget adna, hogy a jelöltek a hivatalos lakóhelyüktől és/vagy tényleges tartózkodási helyüktől függőn különböző vizsgaközpontokat válasszanak az elméleti és gyakorlati vizsgára, tehát nem lenne kötelező a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elméleti és gyakorlati vizsgát ugyanazon a településen teljesíteni.
A portál azt is kiemeli, hogy Szeben megyében a gyakorlati vizsgára jelentkezők 32,8%-a teljesítette sikeresen ezt. Ezzel országosan utolsó helyen állnak. De Arges (33,5%), Iași (33,73%) és Giurgiu (37,47%) megyében sem sokkal jobb az arány. A legnagyobb arányban Brăila (78,8%), Vâlcea (74,9%) és Szatmár (71,1%) megyében vizsgáztak sikeresen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!