Felmérés: egyre nagyobb a szakadék a vidéki és városi diákok teljesítménye között
2022. június 24. – 15:53
A képességvizsgán háromszor annyi vidéki diák ért el 5-ös alatti átlagot, mint városi környezetben. Ez azt jelenti, hogy országos szinten három falun élő diákból egy nem ért el 5-ös átlagot, míg a városi diáktársaik körében ez az arány egy a tízhez – derült ki a World Vision Alapítvány csütörtökön közzétett jelentéséből, melyet a kisérettségi eredményei alapján állítottak össze.
Ha a 9-es fölötti átlagok számát nézzük, akkor is jelentős különbség rajzolódik ki a diákok között ebből a szempontból, ugyanis tízszer több városi tanuló ért el a 10-es átlagot és hétszer többen hoztak össze 9,5-9,9-es közötti átlagot, mint a vidéken élő társaik.
A gyermekjogvédő szervezet szerint tavaly például a vidéki gyerekek 37,43%-a ért el 5-nél kisebb jegyet, szemben a városiak 14,35%-os arányával, ehhez képest idén 20%-kal nőtt a szakadék a városi és vidéki gyerekek teljesítménye között.
A World Vision Románia alapítvány a vidéken élő, fokozottan kitett közösségekről készített legfrissebb jelentése szerint:
- az V-VIII. osztályos gyermeket nevelő szülők csaknem fele mondja, hogy nehézségbe ütköznek, ha a matematika házi feladatok megoldásában kell segíteniük;
- minden ötödik diák szülője mondta, hogy a legnehezebb neki a román nyelv és irodalomból való segítségadás;
- a gyerekek 24%-át nem segíti otthon senki a házi feladatok elkészítésében;
- az V-VIII. osztályos szülők 14%-a állította, hogy nem csinál semmit, ha a gyermeke nem tudja megoldani a házi feladatokat;
- a diákok közel fele mondta azt, hogy csak „néha” vagy egyáltalán nem szeret iskolába járni;
- a megkérdezett tanárok harmada szerint az osztályok több mint negyede tanulási zavarral küzdő gyerekek;
- a szülők 67%-a mondja azt, hogy a tanárok jó tanítási módszereket alkalmaznak az iskolában;
- a gyerekek mindössze 35%-ának van megfelelő tanfelszerelése.
„Sajnos most is óriási különbségeket tapasztalunk a vidéken és városon tanuló diákok teljesítménye között. A legnagyobb szakadék a matematika vizsgaeredményeken látszik, ott a falusi gyerekek 36%-a írt 5-nél kisebb jegyet, városon ez az arány csak 14%. Szintén szomorú eredmény, hogy a román nyelv és irodalom vizsgán minden negyedik vidéki diák a küszöb alatti szinten teljesített. Ezek az adatok csak megerősítik, hogy a legkiszolgáltatottabb környezetben élő diákok túlságosan kevés tanulási támogatást kapnak otthon és az iskolában, sok fiatalnak egyszerűen nincs meg az alapvető tanfelszerelése sem. Tekintettel arra, hogy a vizsgázó diákok 40%-a vidéki térségből származik, ez az eredmény minden döntéshozó számára vészjelzés kellene legyen” – nyilatkozta Mihaela Nabăr, a World Vision Romania ügyvezető igazgatója.
Szerinte a probléma kezelésében sokkal több felzárkoztató intézkedésre, programra lenne szükség országos szinten, ami egyben a tanárképzést valamint a digitális infrastruktúra fejlesztését is magába kellene foglalja. „Persze itt az is szempont, hogy a koronavírus-járvány miatt óriási volt a lemorzsolódás” – tette hozzá Nabăr.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!