Számítási hiba csúszhatott a képletbe, ami alapján Trump vámjait kiszámolták, állítják konzervatív gazdasági szakértők

552

Egy amerikai konzervatív agytröszt, az American Enterprise Institute (AEI) készített egy elemzést arról képletről, amely alapján a Trump-kormányzat kiszámolta a múlt szerdán a világ összes országára kivetett vámokat, és érdekes megállapításokra jutottak. Az Axios azt írja, hogy a számításba hiba csúszhatott, ami mintegy négyszeresére növelhette a kiszabott vámok mértékét a gazdasági szakértők szerint.

Miután Donald Trump bejelentette a viszonossági vámokat, kormánya közzétette a képletet, ami alapján a gazdasági tanácsadók kiszámolták azok mértékét. Az AEI szerint a számításhoz használt képlet valójában kiad: az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje az egyes országokkal szemben, elosztva az USA által az adott országból importált áruk értékével.

Az egyenlet jobb oldalán a nevezőben szereplő két másik változó pedig kioltja egymást, ami gyakorlatilag szükségtelenné teszi őket. Az egyik ilyen változó az importárak a vámok hatására történő változását jelenti, ezt az állami döntéshozók 0,25 értékben határozták meg.

Az AEI tanulmánya szerint azonban rossz értékkel számoltak az importárakra, és helyette a kiskereskedelmi árat használták.

Így a 0,25 helyett valójában 0,945 lenne a helyes érték, írják az AEI gazdasági szakértői. A helyes érték használatával kisebb vámokat kellett volna kivetni az egyes országokra, Vietnám esetében például a kivetett 46 százalék helyett csupán 12 százalék jött volna ki, és az Európai Unióra kiszabott 20 százalék helyett is csak 10 százalékos lenne a viszonossági vám.

A szakértők azt írják, hogy a kormány által használt képlet gazdaságelméletileg eleve megalapozatlan, mivel a figyelembe vett tényezőkön kívül számos más változó is hatással van a vámok által befolyásolni kívánt folyamatokra.

Szerintük, még ha komolyan is vesszük a képlet megalapozottságát, a számításban nagy valószínűséggel akkor is hiba van, mivel a fentebb említett hibás érték jelentősen megnöveli a végeredményt.

A kormányzat a Harvard Business School professzorának, Alberto Cavallónak a kutatási eredményeire hivatkozott, amelyre állításuk szerint a vámok kiszabását alapozták. Azonban maga Cavallo posztolt arról az X-en, hogy számára sem világos, milyen módon alkalmazták az ő eredményeit. A Fehér Ház ezekre a kérdésekre egyelőre nem reagált.

Trump vámintézkedéseinek célja, hogy csökkentse az Egyesült Államok külkereskedelmi hiányát, ennek részleteiről ebben a cikkben olvashat.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!