Elon Musk kötekedett, a Tesla európai eladásai összeomlottak

1361

Németországban és Franciaországban a legfrissebb elemzések szerint kevesebb mint a felére apadtak a Tesla eladásai. Erről az egészen meglepő trendről írt a Bloomberg, amely Tom Narayant, az RBC Capital Markets vezető globális autórészvény-elemzőjét szólaltatta meg. Természetesen egyetlen cég néhány adata alapján nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, de ez a trend nemcsak arról szól, hogy Muskot megutálták Európában, de arról is, hogy mennyire veszélyes Donald Trump és Elon Musk gazdaságpolitikája, nemcsak a világra, de az Egyesült Államokra is.

Európa három legnagyobb elektromosautó-piaca Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság. A Tesla legfrissebb havi eladásai alapján Franciaországban 63 százalékkal, Németországban 59 százalékkal, míg az Egyesült Királyságban 12 százalékkal esett a Tesla-értékesítés.

A döbbenetes visszaesés aligha magyarázható Elon Musk európai politikai aktivitása, illetve Donald Trump ígéretei, fenyegetései nélkül.

Az amerikai gyártó mindenesetre mindössze 1277 új autó eladását regisztrálta januárban Németországban, ami 2021 júliusa óta a legalacsonyabb havi szám a Német Szövetségi Gépjárműszállítási Hatóság szerint. Pedig Németországban az elektromos járművek piaca érdemben nőtt is januárban.

Elon Musk azonban nem túl népszerű Németországban, mert nemcsak beavatkozott nyilatkozataival a közelgő németországi szövetségi választásba, de ráadásul az AfD szélsőjobboldali pártot támogatta a hagyományos és mérsékelt erőkkel szemben. Az már csak hab a tortán, hogy az AfD amúgy ellenzi a Tesla németországi üzemének építését, és egyáltalán nem arról híres, hogy az elektromos autók vagy a megújuló energia lelkes támogatója lenne.

Érdekes, hogy Musk kifejezetten beleállt amúgy Keir Starmer brit munkáspárti miniszterelnökbe is, ott azonban ezzel talán nem bőszítette fel annyira a választókat, hiszen nem esett vissza annyira a forgalom.

Németországban azonban Musk arra is buzdította a németeket, hogy legyenek büszkék a kultúrájukra, és a nácik háborús bűneiről valahogy úgy fogalmazott, hogy „nem érdemes túl sok figyelmet fordítani a múlt bűneire”.

A Tesla más piacain jobban teljesített, ugyanakkor az elemző szerint más piacokon (akár Kaliforniában) is eladási zavarokat okoz Musk túlzott politikai szerepvállalása Kalifornia hagyományosan demokrata többségű állam.

Végül még egy érdekesség, Donald Trump és Elon Musk folyamatosan hadat üzen azoknak a gazdasági zónáknak, amelyek jelentős kereskedelmi többlettel rendelkeznek az Egyesült Államokkal szemben. Nekünk, európaiaknak egyszerre jó és egyszerre rossz, hogy Kína mellett Európa is ilyen. Mindez azért jó, mert bár rengeteget ostorozzuk az európai versenyképességet, de azt talán nem kell magyarázni, hogy az EU nem nyersanyagokat szállít az Egyesült Államokba, hanem feldolgozott termékeket, vagyis még egy ilyen erős piacon is versenyképes. Ugyanakkor Donald Trump gyakran beszél a belső piaca erősítéséről, protekcionizmusról és védővámokról. Mi történt erre? Az euró nagyon sokat (mintegy 10 százalékot) gyengült a dollárral szemben. Ha pedig folytatjuk a gondolatot, akkor az európai vevők számára így még drágább lett a Tesla, miközben az európai áruk versenyképessége csak javult. Így nehéz lesz a külkereskedelmi egyenleget kiigazítani.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!