Fico szerint Szlovákia továbbra is kap az orosz gázból, csak Ukrajna helyett majd Magyarországon keresztül
2025. január 12. – 16:24
Oroszország a következő időszakban leszállítja Szlovákiának azt a gázt, amelynek a szállítására a vonatkozó szerződésekben kötelezettséget vállalt, a probléma a szlovák tranzitilletékből származó bevétel kiesése és a gáz árának emelkedése – mondta Robert Fico szlovák miniszterelnök a TA3 hírtelevízió egyik műsorában vasárnap.
A szlovák miniszterelnök a hírtévében azt mondta, hogy az ukrajnai gáztranzit leállítása után Oroszország alternatív gázszállítási útvonalakon fogja leszállítani a Szlovákiának leszerződött gázt, például Magyarországon keresztül.
„Az orosz fél megerősítette, hogy azt, amit le kell szállítaniuk, azt a 3,5 milliárd köbméter gázt, azt le is szállítja. Létezik a déli gázszállítási útvonal és léteznek más lehetőségek is” – mondta Robert Fico.
Szlovákia számára a közeljövőre nézve így biztosított a gázszállítás, a probléma viszont az, hogy az ukrán gáztranzit leállítása miatt országa tetemes összegű tranzitilletéktől, mintegy 500 millió eurótól esik el, valamint az is, hogy az ukrán gáztranzit leállítása nyomást gyakorolhat az európai gázárakra. Az ukrajnai gáztranzit leállítása miatt az európai gázpiacról mintegy 13,5 milliárd köbméter gáz esik ki.
Az ügyet rendezendő egy szlovák delegáció indult Moszkvába vasárnap, írja a Parameter. A politikusok állítólag az orosz parlament alsóházaként szolgáló, Állami Duma képviselőivel találkoznak majd, elsősorban a szlovákiai földgázszállítás újraindításának, ukrán tranzit kiesését követő lehetőségeiről tárgyalnak majd.
Mivel Lengyelország megtiltotta, hogy a képviselet repülője országuk légterén keresztül haladjon, így a politikusok kerülővel, Csehország és Németország irányából utaznak.
Az ukrajnai gáztranzit leállítása után kialakult helyzet rendezési lehetőségeiről csütörtökön Brüsszelben a bizottság képviselőivel is tárgyalt a pozsonyi kormány küldöttsége, a találkozón szakértői munkacsoport létrehozásáról született megegyezés. Bár a brüsszeli találkozót annak zárónyilatkozatában mindkét résztvevő fél konstruktívnak minősítette, Robert Fico kilátásba helyezte, hogy amennyiben a munkacsoport igyekezetei nem vezetnek eredményre, akkor Szlovákia válaszintézkedéseket foganatosít majd Ukrajnával szemben, a többi között érvényesítheti vétójogát az uniós döntéshozatalban.
Szijjártó Péter szerint elfogadhatatlan és az EU-integrációhoz kapcsolódó elvárásokkal ellentétes a földgáz- és kőolajszállítási útvonalak lezárása. Január elsején leállt az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás, mert a Moszkva és Kijev közötti ötéves tranzitmegállapodás 2024-ben lejárt, és erre a hónapok óta sem találtak megoldást. Az ukrán cégek és az orosz Gazprom között nincs új megállapodás, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök többször is kijelentette, hogy országa nem engedi, hogy Oroszország milliárdokat keressen a vérükön. A gázszállítás leállításának hatásairól ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!