Már öt éves kortól használják a gyerekek a közösségi médiát, nehezen óvhatók a veszélyes tartalmaktól
2025. március 28. – 12:52
A gyerekek már öt éves kortól használják a közösségi médiát, egyre több fiatal tölt több mint hat órát naponta az interneten – mutat rá a Salvați Copiii Egyesület legújabb kutatása, amit a News.ro szemléz. A felmérés szerint kis híján fele a tinédzsereknek, vagyis 48,3 százalékuk ezt az időt majdnem teljes egészében közösségi média platformokon tölti, ahol számos negatív hatás éri őket a túlzott stimulációtól az érzelmi törékenységig.
A közösségi média problémás használata súlyosan befolyásolhatja a fiatalok mentális egészségét, ami hozzájárulhat koncentrációs zavarok, alvászavar és önértékelési problémák kialakulásához is – hívják fel a figyelmet a szakértők. A Salvați Copiii statisztikái arra figyelmeztetnek, hogy a szervezethez forduló gyermekek harmada szorongással küzdött, ez az arány a tinédzsereknél meghaladta az 50 százalékot. Az ilyen problémák sok esetben tragikus következményekhez, például öngyilkossági kísérletekhez vezetnek.
Az egyesület friss kutatása szerint 2025-re a gyerekek már 5-10 éves kor között kezdik használni a közösségi médiát, míg 2019-ben még átlagosan 9 éves korban kezdtek el ismerkedni a digitális világgal.
A gyerekek gyakran olyan káros online közösségekbe kerülhetnek, amelyek veszélyes eszméket terjesztenek. Az interneten megjelenő erőszakos tartalmak és a tökéletesnek tűnő életstílust bemutató posztok hatására a fiatalok könnyen sérülhetnek érzelmileg. A gyerekek érzelmileg nem elég felkészültek arra az intenzív ingerdömpingre, amit a fokozott online jelenlét okoz, ez pedig növeli a szorongásukat és bizonytalanságérzetüket.
A Salvați Copiii pszichológusai hangsúlyozzák, hogy a közösségi média túlzott használata különösen veszélyes, ha a gyerekek nem kapnak megfelelő érzelmi támogatást otthon. A szülők és pedagógusok szerepe kulcsfontosságú, mivel a megfelelő kötődési kapcsolatok és érzelmi szabályozás segíthet a fiatalok pszichés stabilitásának megőrzésében. A kutatás alapján a szülők 75 százaléka aggódik amiatt, hogy a gyerekek nem megfelelő tartalmakkal találkozhatnak az interneten, és 70 százalékuk attól is tart, hogy olyan személyek léphetnek kapcsolatba a gyerekekkel, akiket nem ismernek személyesen.
Az új adatok arra is felhívják a figyelmet, hogy a közösségi média hatása nemcsak a mentális egészséget, hanem a gyerekek önértékelését is jelentősen befolyásolja. A fiatalok számára a lájkok és követők száma válik mércévé, miközben egyre nehezebbé válik a valódi, érzelmi alapú kapcsolatok kialakítása.
A Salvați Copiii pszichológusai azt ajánlják a szülőknek, hogy ápoljanak biztonságos érzelmi kapcsolatokat gyermekeikkel, ahol a fiatalok érzik azt, hogy meghallgatják és elfogadják őket. Az is fontos, hogy érzelmi példaképként szolgáljanak a szülők, mivel a gyerekek többet tanulnak abból, hogy milyen emberek és hogyan viselkednek a szüleik, mint abból, amit mondanak nekik – hívják fel a figyelmet a szakértők.
A közösségi média hatásai és a fiatalok online térben való sérülékenysége egyre nagyobb aggodalomra ad okot, és ezt a témát a Netflix nemrég megjelent sorozata, a Kamaszok (Adolescence) is feldolgozza. A nézők egy olyan történettel szembesülhetnek, ami kegyetlenül közel hozza a digitális világ árnyoldalait – azt, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek a tinédzserekre a közösségi médiában terjedő szélsőséges eszmék és torz értékrendek miatt. Március 13-án került fel a Netflixre a minisorozat, ami nagyon gyorsan a nézettségi lista legelejére került. A Telex kritikája a Kamaszokról itt olvasható.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!