Már öt éves kortól használják a gyerekek a közösségi médiát, nehezen óvhatók a veszélyes tartalmaktól
A gyerekek már öt éves kortól használják a közösségi médiát, egyre több fiatal tölt több mint hat órát naponta az interneten – mutat rá a Salvați Copiii Egyesület legújabb kutatása, amit a News.ro szemléz. A felmérés szerint kis híján fele a tinédzsereknek, vagyis 48,3 százalékuk ezt az időt majdnem teljes egészében közösségi média platformokon tölti, ahol számos negatív hatás éri őket a túlzott stimulációtól az érzelmi törékenységig.
A közösségi média problémás használata súlyosan befolyásolhatja a fiatalok mentális egészségét, ami hozzájárulhat koncentrációs zavarok, alvászavar és önértékelési problémák kialakulásához is – hívják fel a figyelmet a szakértők. A Salvați Copiii statisztikái arra figyelmeztetnek, hogy a szervezethez forduló gyermekek harmada szorongással küzdött, ez az arány a tinédzsereknél meghaladta az 50 százalékot. Az ilyen problémák sok esetben tragikus következményekhez, például öngyilkossági kísérletekhez vezetnek.
Az egyesület friss kutatása szerint 2025-re a gyerekek már 5-10 éves kor között kezdik használni a közösségi médiát, míg 2019-ben még átlagosan 9 éves korban kezdtek el ismerkedni a digitális világgal.
A gyerekek gyakran olyan káros online közösségekbe kerülhetnek, amelyek veszélyes eszméket terjesztenek. Az interneten megjelenő erőszakos tartalmak és a tökéletesnek tűnő életstílust bemutató posztok hatására a fiatalok könnyen sérülhetnek érzelmileg. A gyerekek érzelmileg nem elég felkészültek arra az intenzív ingerdömpingre, amit a fokozott online jelenlét okoz, ez pedig növeli a szorongásukat és bizonytalanságérzetüket.
A Salvați Copiii pszichológusai hangsúlyozzák, hogy a közösségi média túlzott használata különösen veszélyes, ha a gyerekek nem kapnak megfelelő érzelmi támogatást otthon. A szülők és pedagógusok szerepe kulcsfontosságú, mivel a megfelelő kötődési kapcsolatok és érzelmi szabályozás segíthet a fiatalok pszichés stabilitásának megőrzésében. A kutatás alapján a szülők 75 százaléka aggódik amiatt, hogy a gyerekek nem megfelelő tartalmakkal találkozhatnak az interneten, és 70 százalékuk attól is tart, hogy olyan személyek léphetnek kapcsolatba a gyerekekkel, akiket nem ismernek személyesen.
Az új adatok arra is felhívják a figyelmet, hogy a közösségi média hatása nemcsak a mentális egészséget, hanem a gyerekek önértékelését is jelentősen befolyásolja. A fiatalok számára a lájkok és követők száma válik mércévé, miközben egyre nehezebbé válik a valódi, érzelmi alapú kapcsolatok kialakítása.
A Salvați Copiii pszichológusai azt ajánlják a szülőknek, hogy ápoljanak biztonságos érzelmi kapcsolatokat gyermekeikkel, ahol a fiatalok érzik azt, hogy meghallgatják és elfogadják őket. Az is fontos, hogy érzelmi példaképként szolgáljanak a szülők, mivel a gyerekek többet tanulnak abból, hogy milyen emberek és hogyan viselkednek a szüleik, mint abból, amit mondanak nekik – hívják fel a figyelmet a szakértők.
A közösségi média hatásai és a fiatalok online térben való sérülékenysége egyre nagyobb aggodalomra ad okot, és ezt a témát a Netflix nemrég megjelent sorozata, a Kamaszok (Adolescence) is feldolgozza. A nézők egy olyan történettel szembesülhetnek, ami kegyetlenül közel hozza a digitális világ árnyoldalait – azt, hogy milyen veszélyek leselkedhetnek a tinédzserekre a közösségi médiában terjedő szélsőséges eszmék és torz értékrendek miatt. Március 13-án került fel a Netflixre a minisorozat, ami nagyon gyorsan a nézettségi lista legelejére került. A Telex kritikája a Kamaszokról itt olvasható.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!