Munkát keresni könnyű, találni nehéz a fiataloknak Romániában
Továbbra is az IT-szektorban a legkifizetődőbb munkát vállalni, a legtöbb munkahelyet kereskedelmi területen hirdetik meg, de a kereslet továbbra is messze túlnő a kínálaton, tájékoztat az Agerpres a Bestjobs hétfői közleménye nyomán.
Jelenleg a 18 és 24 év, illetve a 25 és 34 év közöttiek a legaktívabbak az álláskeresésben, a portálra feltöltött CV-k 53 százalékának tulajdonosa ugyanis ebből a korosztályból származik, ami önmagában nem okoz meglepetést. Azonban továbbra sem könnyű munkát találni, az állásközvetítő portál adatai szerint ugyanis a kereslet jóval felülmúlja a kínálatot, év elejétől 52.000 állást hirdettek, és ezekre több mint 2,4 millióan jelentkeztek. Ez a szám lakosságarányosan is jelentős értéknek tekinthető. Az álláskeresők jobban keresik az állást, mint eddig bármikor, az első negyedévben 60 ezer új önéletrajzot töltöttek fel a Bestjobsra, a felhasználók 42 százaléka pedig igénybe vette a platform mesterséges intelligencia (AI) szolgáltatását is.
A munkát kínáló cégek azonban továbbra is szigorúak, ami a szelektálást illeti, csak a meghirdetett állás követelményeit több mint 80 százalékban teljesítő jelentkezőket hívják be állásinterjúra, hogy a tökéletes alanyt megtalálják köztük. Ez kihívások elé állítja a jelentkezőket, főként a műszaki és a pénzügyi ágazatban, ahol továbbra is szoros a verseny a munkahelyekért, közölte a Bestjobs.
A portál adatai szerint a legkifizetődőbb továbbra is az IT szektorban dolgozni, ahol a fizetések akár a havi nettó 4500 eurót is elérhetik. Magasak a fizetések még az egészségügyben, a mezőgazdaság és állattenyésztés ágazatában, vagy a menedzsmentben, ahol nagy szükség van szakemberekre.
A legtöbb állást Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó Ilfov megyében, valamint Temes, Kolozs, Brassó és Iași megyében hirdették meg az első negyedévben, a kínálatban pedig számottevő az irodai munkák aránya.
A legtöbb munkahelyet a kereskedelemben (16.000), a pénzügyi/könyvelési szektorban (6700), a mérnöki munkák (5800), a menedzsment (5500) és a termelés/logisztika (5100) ágazatában hirdették meg.
Az országon belüli állások keresletének és kínálatának szakadéka részben magyarázhatja a románok külföldi munkavállalásának tendenciáját is, amelynek következtében tavaly március végén 9039 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott.
Emellett a külföldön dolgozók hazautalásai 2024-ben kevesebb mint 5 milliárd eurót tettek ki, ami több mint 1,5 milliárd eurós csökkenést jelent 2023-hoz képest. Ez közel 25%-os visszaesés, ami az egyik legnagyobb csökkenés a 2009-2010-es gazdasági válság óta.
A munkaerőpiac átalakulása felgyorsult a technológia és az új munkamodellek hatására. A 2025-ös év sok szempontból fordulópontot jelent, mivel a mesterséges intelligencia alkalmazása és a digitális készségek fejlesztése elengedhetetlen mind a jelöltek, mind a vállalatok számára, mutatott rá a közlemény szerint Andrei Frunză, a Bestjobs vezérigazgatója.
Az álláskeresők a legnagyobb mértékben a rugalmasságot értékelik a munkahelyen, áll a közleményben. A távmunkát teljes mértékben kiiktatni próbáló vállalatok az alkalmazottak ellenállásába ütköztek, így a szakemberek megtartása érdekében kénytelenek voltak változtatni stratégiájukon. Ezért a platformra feltöltött álláshirdetések 28 százaléka hibrid munkavégzési lehetőséget kínál, azaz ötvözi az irodai és a távoli (otthoni vagy más helyről végzett) munkát.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!