Munkát keresni könnyű, találni nehéz a fiataloknak Romániában
Továbbra is az IT-szektorban a legkifizetődőbb munkát vállalni, a legtöbb munkahelyet kereskedelmi területen hirdetik meg, de a kereslet továbbra is messze túlnő a kínálaton, tájékoztat az Agerpres a Bestjobs hétfői közleménye nyomán.
Jelenleg a 18 és 24 év, illetve a 25 és 34 év közöttiek a legaktívabbak az álláskeresésben, a portálra feltöltött CV-k 53 százalékának tulajdonosa ugyanis ebből a korosztályból származik, ami önmagában nem okoz meglepetést. Azonban továbbra sem könnyű munkát találni, az állásközvetítő portál adatai szerint ugyanis a kereslet jóval felülmúlja a kínálatot, év elejétől 52.000 állást hirdettek, és ezekre több mint 2,4 millióan jelentkeztek. Ez a szám lakosságarányosan is jelentős értéknek tekinthető. Az álláskeresők jobban keresik az állást, mint eddig bármikor, az első negyedévben 60 ezer új önéletrajzot töltöttek fel a Bestjobsra, a felhasználók 42 százaléka pedig igénybe vette a platform mesterséges intelligencia (AI) szolgáltatását is.
A munkát kínáló cégek azonban továbbra is szigorúak, ami a szelektálást illeti, csak a meghirdetett állás követelményeit több mint 80 százalékban teljesítő jelentkezőket hívják be állásinterjúra, hogy a tökéletes alanyt megtalálják köztük. Ez kihívások elé állítja a jelentkezőket, főként a műszaki és a pénzügyi ágazatban, ahol továbbra is szoros a verseny a munkahelyekért, közölte a Bestjobs.
A portál adatai szerint a legkifizetődőbb továbbra is az IT szektorban dolgozni, ahol a fizetések akár a havi nettó 4500 eurót is elérhetik. Magasak a fizetések még az egészségügyben, a mezőgazdaság és állattenyésztés ágazatában, vagy a menedzsmentben, ahol nagy szükség van szakemberekre.
A legtöbb állást Bukarestben és a vonzáskörzetéhez tartozó Ilfov megyében, valamint Temes, Kolozs, Brassó és Iași megyében hirdették meg az első negyedévben, a kínálatban pedig számottevő az irodai munkák aránya.
A legtöbb munkahelyet a kereskedelemben (16.000), a pénzügyi/könyvelési szektorban (6700), a mérnöki munkák (5800), a menedzsment (5500) és a termelés/logisztika (5100) ágazatában hirdették meg.
Az országon belüli állások keresletének és kínálatának szakadéka részben magyarázhatja a románok külföldi munkavállalásának tendenciáját is, amelynek következtében tavaly március végén 9039 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott.
Emellett a külföldön dolgozók hazautalásai 2024-ben kevesebb mint 5 milliárd eurót tettek ki, ami több mint 1,5 milliárd eurós csökkenést jelent 2023-hoz képest. Ez közel 25%-os visszaesés, ami az egyik legnagyobb csökkenés a 2009-2010-es gazdasági válság óta.
A munkaerőpiac átalakulása felgyorsult a technológia és az új munkamodellek hatására. A 2025-ös év sok szempontból fordulópontot jelent, mivel a mesterséges intelligencia alkalmazása és a digitális készségek fejlesztése elengedhetetlen mind a jelöltek, mind a vállalatok számára, mutatott rá a közlemény szerint Andrei Frunză, a Bestjobs vezérigazgatója.
Az álláskeresők a legnagyobb mértékben a rugalmasságot értékelik a munkahelyen, áll a közleményben. A távmunkát teljes mértékben kiiktatni próbáló vállalatok az alkalmazottak ellenállásába ütköztek, így a szakemberek megtartása érdekében kénytelenek voltak változtatni stratégiájukon. Ezért a platformra feltöltött álláshirdetések 28 százaléka hibrid munkavégzési lehetőséget kínál, azaz ötvözi az irodai és a távoli (otthoni vagy más helyről végzett) munkát.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!