Továbbra is Finnország a világ legboldogabb országa, de Románia is egyre boldogabb

119

Finnország még mindig világ legboldogabb országa, immáron nyolcadik éve vezeti a rangsort – derül ki a World Happiness Report legfrissebb, 2025-ös kiadásából, amit a Telex is szemlézett. Románia a 35. helyen áll az összesítésben, míg Magyarország a 69. „legboldogabb” ország. Az évente megjelenő jelentést idén is a március 20-i ENSZ Boldogság Nemzetközi Napjára időzítve publikálták.

A jelentés több mint 140 ország lakóinak válaszaira épít, amelyeket a Gallup World Poll adatbázisából merít. Az országok boldogságát az elmúlt három év (2022–2024) átlagos életértékelései alapján rangsorolják. A kutatás a Gallup, az Oxford Wellbeing Research Centre, az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata és egy független szerkesztőbizottság együttműködésével készült.

A felmérésben a résztvevők pontozzák saját életüket, és a rangsorolás ezekre az értékelésekre épül. A jelentés hat fő tényezőt vizsgál, amelyek segítenek megérteni az emberek életértékelését. Ezek:

  • GDP egy főre jutó értéke
  • Társadalmi támogatás
  • Egészséges életkilátások
  • Szabadság
  • Nagylelkűség
  • Korrupció érzékelése

Az idei jelentés érdekessége, hogy az Egyesült Államok helyezése tovább romlott, és „csak” a 24. helyet foglalják el. Ez az eddigi legrosszabb eredménye az USA-nak. A jelentés szerint az Egyesült Államokban és Európa egyes részein a csökkenő boldogságszint és a társadalmi bizalom hanyatlása hozzájárult a politikai polarizáció erősödéséhez és az „elitellenes” szavazatok növekedéséhez.

„A 2024-es visszaesés részben annak tudható be, hogy az amerikai fiatalok (30 év alatt) egyre rosszabbul érzik magukat” – mondta Ilana Ron-Levey, a Gallup ügyvezető igazgatója. A fiatalok kevésbé érzik magukat támogatottnak, kevesebb szabadságot éreznek életük alakításában, és kevésbé optimisták az életszínvonalukkal kapcsolatban.

A probléma nemcsak az USA-ra jellemző: 23. helyezésével az Egyesült Királyság a legalacsonyabb helyezést érte el 2017 óta. És 18. lett az a Kanada, amelynek a boldogságszintje az elmúlt évtizedben fokozatosan csökkent.

De van pozitív hír is: globális kutatások szerint az emberek sokkal kedvesebbek, mint azt általában feltételezzük. „Az emberek jobb szándékúak, mint gondolnánk. Ennek felismerése nemcsak boldogabbá tesz, hanem megváltoztatja a szomszédainkról alkotott véleményünket is” – mondta John Helliwell, a World Happiness Report egyik alapító szerkesztője a CNN-nek.

A skandináv országok évek óta kiemelkedően szerepelnek a listán. Finnország immár nyolcadik éve vezeti a rangsort, és szomszédai is szorosan mögötte vannak. „Az olyan északi országok, mint Finnország, egyetemes és kiváló minőségű egészségügyi, oktatási és szociális támogatási rendszereiknek köszönhetik magas boldogságszintjüket” – mondta Ron-Levey.

A 2025-ös lista első négy helyezettje ugyanaz maradt, mint 2024-ben:
1. Finnország

2. Dánia

3. Izland

4. Svédország

Norvégia ismét a 7. helyen végzett.

Helliwell szerint a szociális védőháló ugyan sokat számít Finnország első helyezésében, de az emberek hozzáállása is döntő tényező. A szakember szerint az északi országokban van a legnagyobb esély arra, hogy egy elveszett pénztárcát visszajuttatnak a gazdájának.

Romániában a korábbi évek enyhe hanyatlása után a legfrissebb jelentés szerint ismét felivelőben van az emberek boldogságszintje. A 2012-es mélyponthoz képest, amikor összességében a 90. helyre rangsorolták az országot, pedig igen jelentős az előrelépés. Magyarországon ezzel szemben lassú visszaesés figyelhető meg az utóbbi években, a 2021-es 51. hely volt az ország legjobb helyezése, igaz, a 2012-es mélyponthoz képest, amikor a 110. helyre rangsorolták, jelentős az előrelépés.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!