Továbbra is Finnország a világ legboldogabb országa, de Románia is egyre boldogabb

119

Finnország még mindig világ legboldogabb országa, immáron nyolcadik éve vezeti a rangsort – derül ki a World Happiness Report legfrissebb, 2025-ös kiadásából, amit a Telex is szemlézett. Románia a 35. helyen áll az összesítésben, míg Magyarország a 69. „legboldogabb” ország. Az évente megjelenő jelentést idén is a március 20-i ENSZ Boldogság Nemzetközi Napjára időzítve publikálták.

A jelentés több mint 140 ország lakóinak válaszaira épít, amelyeket a Gallup World Poll adatbázisából merít. Az országok boldogságát az elmúlt három év (2022–2024) átlagos életértékelései alapján rangsorolják. A kutatás a Gallup, az Oxford Wellbeing Research Centre, az ENSZ Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata és egy független szerkesztőbizottság együttműködésével készült.

A felmérésben a résztvevők pontozzák saját életüket, és a rangsorolás ezekre az értékelésekre épül. A jelentés hat fő tényezőt vizsgál, amelyek segítenek megérteni az emberek életértékelését. Ezek:

  • GDP egy főre jutó értéke
  • Társadalmi támogatás
  • Egészséges életkilátások
  • Szabadság
  • Nagylelkűség
  • Korrupció érzékelése

Az idei jelentés érdekessége, hogy az Egyesült Államok helyezése tovább romlott, és „csak” a 24. helyet foglalják el. Ez az eddigi legrosszabb eredménye az USA-nak. A jelentés szerint az Egyesült Államokban és Európa egyes részein a csökkenő boldogságszint és a társadalmi bizalom hanyatlása hozzájárult a politikai polarizáció erősödéséhez és az „elitellenes” szavazatok növekedéséhez.

„A 2024-es visszaesés részben annak tudható be, hogy az amerikai fiatalok (30 év alatt) egyre rosszabbul érzik magukat” – mondta Ilana Ron-Levey, a Gallup ügyvezető igazgatója. A fiatalok kevésbé érzik magukat támogatottnak, kevesebb szabadságot éreznek életük alakításában, és kevésbé optimisták az életszínvonalukkal kapcsolatban.

A probléma nemcsak az USA-ra jellemző: 23. helyezésével az Egyesült Királyság a legalacsonyabb helyezést érte el 2017 óta. És 18. lett az a Kanada, amelynek a boldogságszintje az elmúlt évtizedben fokozatosan csökkent.

De van pozitív hír is: globális kutatások szerint az emberek sokkal kedvesebbek, mint azt általában feltételezzük. „Az emberek jobb szándékúak, mint gondolnánk. Ennek felismerése nemcsak boldogabbá tesz, hanem megváltoztatja a szomszédainkról alkotott véleményünket is” – mondta John Helliwell, a World Happiness Report egyik alapító szerkesztője a CNN-nek.

A skandináv országok évek óta kiemelkedően szerepelnek a listán. Finnország immár nyolcadik éve vezeti a rangsort, és szomszédai is szorosan mögötte vannak. „Az olyan északi országok, mint Finnország, egyetemes és kiváló minőségű egészségügyi, oktatási és szociális támogatási rendszereiknek köszönhetik magas boldogságszintjüket” – mondta Ron-Levey.

A 2025-ös lista első négy helyezettje ugyanaz maradt, mint 2024-ben:
1. Finnország

2. Dánia

3. Izland

4. Svédország

Norvégia ismét a 7. helyen végzett.

Helliwell szerint a szociális védőháló ugyan sokat számít Finnország első helyezésében, de az emberek hozzáállása is döntő tényező. A szakember szerint az északi országokban van a legnagyobb esély arra, hogy egy elveszett pénztárcát visszajuttatnak a gazdájának.

Romániában a korábbi évek enyhe hanyatlása után a legfrissebb jelentés szerint ismét felivelőben van az emberek boldogságszintje. A 2012-es mélyponthoz képest, amikor összességében a 90. helyre rangsorolták az országot, pedig igen jelentős az előrelépés. Magyarországon ezzel szemben lassú visszaesés figyelhető meg az utóbbi években, a 2021-es 51. hely volt az ország legjobb helyezése, igaz, a 2012-es mélyponthoz képest, amikor a 110. helyre rangsorolták, jelentős az előrelépés.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!