TikTokon csak görgetni kell, a többi történik magától – trashvideóktól a választási győzelemig
Mivel én nem használok TikTokot, kíváncsi voltam, hogy mit mondanak el róla azok, akik viszont naponta órákat ülnek rajta. Nem számítottam rá, de a beszélgetések során az is kiderült számomra, hogy hogyan juthatunk el a viccesnek szánt, poén nélküli hülyeségektől Călin Georgescu választási győzelméig.
A TikTok a maga rövid és egymás után görgethető videóival teljesen átformálta a közösségi oldalak élményét. A tiktokos videók olyan új, kifejezetten okostelefonos képernyőarányra szabott tartalmak, amiket csak egy pöccintés választ el egymástól. Nagyon gyorsan, egy legyintéssel ugorhatunk egyik videóról a következőre, mintha csak a Facebook-idővonalon görgetnénk egyik bejegyzésről a másikra, vagy akár a képgalériában egyik képről a másikra. A formátumot aztán a Facebook és az Instagram is átvette Reels néven, majd a YouTube is, ahol elég őszintén Shorts („rövidek”) néven fut a helyi videófolyam.
Bár a TikTok már 2016 óta létezik, a ma is látható népszerűsége a COVID-járvány alatt indult el, amikor a lakásba zárkózó tinédzserek közül egyre többen regisztráltak rá. A The Guardian egy részletes elemzése szerint tízből hat tini napi rendszerességgel tiktokozik, miközben a lap által megkérdezett közösségimédia-szakértők és gyerekorvosok szerint ijesztően keveset tudni a mára több mint egymilliárd felhasználót számoló alkalmazás működéséről és veszélyeiről. A másik gyakran hangoztatott aggodalom, hogy a TikTok igazi melegágya az álhíreknek, a dezinformációnak és (a konteókkal vegyes) politikai propagandának. Ezt a tavalyi elnökválasztást látva már a romániaiaknak sem nehéz elhinni.
A kínai ByteDance leányvállalata, a TikTok jelentőségét jól mutatja, hogy az Egyesült Államokban annak betiltása már évek óta napirenden van, korábban a Biden-adminisztráció és Donald Trump is ultimátumot adott a TikToknak: vagy eladják az alkalmazást az amerikaiaknak, vagy felfüggesztik az amerikai működését.
Az információ gyors, percenként új narratívába csöppensz
A TikTok sajátos felhasználói felületének köszönhetően az információ minden eddiginél gyorsabban érkezik, aztán persze ugyanolyan gyorsan tova is száll. Még valamikor régen a Facebookot azért kritizáltuk, mert a bejegyzésnyi terjedelem annyira megszokottá vált, hogy már képtelenek lettünk egy regényen átvergődni magunkat. Na most képzeljük el, hogy a TikTokon már olvasni sem kell, a türelem pedig egy percnél is rövidebbre csökkent.
Az egyébként irodalom szakos Anita jelenleg A Mester és Margaritát olvassa, és azt vette észre, hogy gyakorlatilag nem emlékszik fontos részletekre a könyv narratív szálán, mert a telefonján napi szinten más-más influenszerek jönnek szembe egymás után különböző sztorikkal fél-fél perces videókban, és már nagyon nehéz koncentrálni egyetlen történetre huzamosabb ideig. Ő egyébként nem tiktokozik, de szerinte az Instagram Reels ugyanaz, csak pepitában.
Csak görgetni és bámulni kell, a többi magától történik
Norbi az a felhasználó, akit beszippantott a TikTok. Érzékletesen és őszintén meséli nekem, hogy ez az egész platform milyen professzionálisan ki van találva. Azt mondja, ő már teljesen hozzászokott ahhoz, hogy percenként új ingerekkel találkozik, őt ez nem zavarja, sőt. Ugyanakkor az is jó, hogy a keresőben egy adott hashtag vagy téma alatt szépen sorban „tálcán kínálja” neki a videókat a TikTok. Azt mondja, sok érdekes tartalom és sok marhaság is van, de a lényeg az, hogy gyakorlatilag semmi dolgod nincs a görgetésen kívül.
Az alkalmazás megnyitásakor rögtön egy videóban találja magát az ember. Nem kell linkekre, posztokra kattintani, hogy a hírek (vagy bármi) előtted legyenek. Kinyitod a TikTokot, és már zajlik az, amiért máshol még pár gombot meg kellene nyomni.
Ez sokkal gyorsabb annál, mintha mondjuk a Facebookon kellene kattintani, majd sütiket elfogadni, reklámokat bezárni, aztán olvasni és olvasni. Az egész elvenne az életedből vagy öt percet.
TikTokon mindent megtudsz egy percen belül, és egy pöccintés múlva már zajlik a következő történet. Soha ennyire könnyű nem volt még a dolga azoknak, akik még kattintgatni, pontosabban pöccintgetni is lusták. Vagy lehet, hogy nem is lustaságról van szó, hanem az embernek már nincs türelme a régimódi, facebookos módszerhez.
A videók úgy épülnek fel, hogy mindenki megértse
Norbi szerint az is fontos, ahogyan a TikTok-videók felépülnek egy-egy hír esetén. Minden videónak van eleje, közepe és vége, és a minden előzetes tudás nélküli néző is pontosan úgy, annyi információval (és olyan véleménnyel) távozhat a videótól, ahogyan azt a készítő szeretné. Minden videó dinamikus, pattogós, gyorsan váltakoznak a képkockák, miközben hallgatod az alámondott szöveget. A készítő biztosra megy: szinte minden esetben feliratozás is van, hogy lenémított telefonnal, mondjuk éjszaka a vécén ülve vagy az alvó párod mellett fekve, amikor nem akarsz zajt csapni, akkor is átmenjen az üzenet. És ez nem egy sajátos tiktokker (értsd TikTok-tartalomkészítő) szerkesztési stílusa. Ez maga a TikTok-tartalom. Persze minden balhés-ordibálós videónál nincsen felirat, csak ahol ennek tétje van: ott, ahol konteók vagy politikai üzenetek közvetítése a cél.
A belépőszint: a balhés-ordibálós videók
Márk mindenevőnek mondja magát, bár elsősorban ismeretterjesztő videókat keres, nagy kedvencei, amik könyvekről szólnak. Márk tartalomgyártó is, saját, bookmark1230 nevű TikTok-oldalán könyvekről posztol, a kedvenc könyveit mutatja be a nézőknek, és elmondása szerint általában véve az olvasás szeretetét akarja átadni a TikTokon keresztül. Ha a tartalomfogyasztási szokásairól kérdezem, azt mondja, néha trashvideókat is néz, ahol az emberek balhéznak egymással, és bevallja, hogy ez néha tényleg szórakoztató tud lenni. Vagy ott van az, amikor „modernkori koldusok pénzért sopánkoznak”.
Răzvan olyan videókat néz leginkább, ami szerinte a román társadalomra reflektál, azt mutatja be látványosan és humorosan. Figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral (ADHD) rendelkező emberként ő kifejezetten a rövid tartalmakat keresi, ezért ideális számára a TikTok. Egy hosszabb videó, egy sorozatepizód vagy egy film túl hosszú lenne, azt mondja, egyszerűen nem lenne hozzá türelme.
A balhés videók aztán olyan jól elszórakoztatják a nézőt, hogy észre sem veszi, amint a hüvelykujjával egyre messzebbre evezi saját magát az álhírfolyamon.
Ha nem vigyázol, elsodor az álhírfolyam
Az elmúlt hónapokban Romániában minden eddiginél aktuálisabb lett a hír-álhír kérdés. Anita arról mesélt, hány meg hány konteóval és áltudományos elmélettel találkozik ezekben a videókban. És ez még mindig csak Instagram Reels, de a TikTok, ha lehet, még keményebb ilyen szempontból. Nem is csoda, hogy Călin Georgescu ekkora sikert ért el a választáson, mert a recept egyszerű, és a két legfontosabb összetevő benne volt: konteó és TikTok-formátum.
„Olyat is láttam már, hogy ha egy Disney-mesében az egyik szereplőnek kék szemei vannak, az azért van, mert náci volt, mert a kék szem és szőke haj azt jelenti, hogy náci” – példázza az összeesküvés-elméletek és a politikai propaganda találkozását. Végtelenek a lehetőségek, el sem hiszi, aki még nem próbálta.
Sehol sem futott még akkorát a politikai propaganda, mint a TikTokon
Norbi politikai híreket is a TikTokon olvas, és saját példáján elmondja, hogy a platform eléggé befolyásolja azt, hogy az ember milyen messzemenő következtetéseket von le például politikai témákban. Fel is teszi nekem a kérdést:
igaz, hogy Orbán Viktor miatt Magyarország az EU legrosszabb országává vált? Csak azért, mert a TikTokon minden videóban Orbánt szidják,
és ezek a videók nagyon szépen, logikusan épülnek fel, elég hihetőek. Ezekben a videókban az ellenzék jobb színben tűnik fel, de azért Norbi még hozzáteszi: amúgy ez a Gyurcsány is valami gazember, nem? Szerinte érdekes, hogy a TikTokon inkább az Orbán-ellenes hangok összpontosulnak, a kormánypropagandistáknak tartott megafonosok például sosem érnek el hozzá.
Arról is beszél, hogy a romániai elnökválasztások után kezdett el felfigyelni Călin Georgescura, és a TikTok-videók alapján neki az a benyomása, hogy ez az ember elég nagytudású, és komoly, fontos dolgokra hívja fel az emberek figyelmét. Hozzáteszi, ezzel nem a saját véleményét mondja, hanem azt, hogy saját tapasztalatából kiindulva a TikTok bizonyára ezt a benyomást kelti sok-sok nézőben. Már én teszem hozzá: nagy dolog, hogy nem a választás előtt, hanem csak utána találkozott először Georgescuval, minden bizonnyal a nagy médiavisszhangnak is köszönhetően. Sokaknál nem pont ez volt a sorrend.
A tiltás nem megoldás?
A politikai válságok (és változások) következtében jó néhány országban a TikTok működésének felülvizsgálatát kezdeményező hangok indultak, az Egyesült Államokban pedig (inkább politikai-nagyhatalmi okokból) a platform a betiltás határán billeg. Răzvan erről azt gondolja, minden ország szuverén döntése, hogy betiltja-e a TikTokot, de sem a hülyeségek terjesztése, sem az adatok begyűjtése nem egyedül a TikTokra igaz. Bár Răzvan nem akart politikáról beszélni, azt tegyük hozzá, hogy az adatok begyűjtésének és felhasználásának átláthatatlansága inkább valami hidegháborút idéző kontextusban értelmeződik: ha már adatokat raktároznak az emberről, az inkább Amerikában történjen, mintsem Kínában. Legalábbis ez érthető a TikTok Donald Trump-féle majdnem-betiltásának mikéntjéből, a megszabott feltételekből.
Răzvannak amúgy elmondása szerint elég határozott politikai véleménye van, és nem gondolja, hogy bármilyen hatással volnának a TikTok-videók arra, hogy hogyan gondolkodik. De simán el tudja képzelni, hogy rengeteg embernek épp ezek a tartalmak „segítenek” kialakítani egy politikai álláspontot.
Ő ugyanakkor nem feltétlenül pesszimista. Azt mondja, a TikTokon mindenki, így a tinédzser is maga szűrheti a megjelenő tartalmakat, és a mindennapi életben releváns témák tiktokos feldolgozásai még előnyösek is lehetnek. De muszáj ehhez, hogy az ember tudatosan használja ezt a hatalmas tartalomtárat. Tudatos felhasználás nélkül az ember teljesen a TikTokra van utalva.
Akik tudatosan kerülik a TikTokot
Anita az egyike azon megkérdezett barátaimnak, akik nem használnak TikTokot, de a formátum elterjedése (Reels, Shorts) miatt mégis van fogalmuk arról, hogy miből nem kérnek. Azt mondja, a többi közösségi média alkalmazás épp elég függőség számára, és a TikTok-szerű tartalmakat az Insta-reelekben is megkapja. Szerinte ezek a social media alkalmazások, élén a TikTokkal, nagyon erősen beszippantják, aztán nem engedik az embert.
Többször próbált kilépni ebből a social media-szorításból, de eddig még sosem sikerült: amellett, hogy az embert minduntalan érdekli, hogy mit csinálnak, hol vannak a barátai, manapság már minden állásinterjúról valamelyik ilyen platformon lehet olvasni, minden ismerős ezeken a platformokon ér el, a legtöbb eseményről ott értesülsz. Ott szavaztatják meg a munkahelyi gyűléseket, órarendet is.
Hasonló ellenérvekkel jön Réka is. Le sem tölti a TikTokot, mert magát ismerve biztos benne, hogy beszippantaná a TikTok feedje, és az Instagram Reels épp elég neki „felesleges ingerből” az életében.
Éva sem kér a TikTokból, időpazarlásnak tartaná, ha használná. Tudatosan tartja távol magát tőle, mert szerinte a környezetében levő tiktokozók kevésbé tűnnek produktívnak. Azt látja, hogy akik sokat ülnek a TikTokon, azok egyre távolabb kerülnek a céljaiktól.
Tudatosság: odafigyelsz vagy kimaradsz az egészből
Szóval ez az unásig ismételt, nagybetűs Tudatosság. Ezt három barátom is úgy csinálja, hogy startból teljesen kimarad belőle, mert még azelőtt belátja a TikTok negatívumait, hogy kipróbálná azt. Vagy csak tökéletesen elég nekik a többi TikTok-alternatíva, amivel a legismertebb közösségi oldalak már beszálltak ebbe a műfajba. Mások bevallják, hogy nagyon rákaptak a „szerre”, de azért tudják, hogy ez nem mindig jó, és alkalomadtán képesek felülről nézni a TikTok fortélyaira és veszélyeire.
Az úgynevezett „szórakoztató tartalmakkal” az emberek rendszeres tiktokozókká válnak, majd a különböző ismeretterjesztő videók azt a benyomást keltik a felhasználóban, hogy a látottakban megbízhat. Ettől fogva pedig már van egy mindenre nyitott néző, aki örömmel és érdeklődéssel fogadja a később rázúduló politikai propagandát is. A balhézós-ordibálós videóktól így lehet eljutni odaáig, hogy aztán egy váratlan választási győzelem legyen a történet vége.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!