
Ha megnyitom a TikTokot, szinte elkerülhetetlen, hogy szembe jöjjön velem egy szőke fiú, aki különböző városok különböző pontjain egy gigantikus hangszóróval mászkál ide-oda. A hangszóróból megszólal a zene, a fiú melletti lány oroszul énekelni kezdi, hogy „szigmaboj”, a dallam pedig annyira fülbemászó, hogy napok múlva is ott marad az ember fejében. Rákeresek gyorsan, mi az, hogy „szigmaboj”: nem teljesen derül ki rögtön, de az igen, hogy videók, zenei feldolgozások tömkelegével lepte el az internetet.
A Streichbruder nevű német tiktoker mellett éneklő lány Maria Jankovszkaja, az egyik előadója az elmúlt hónapokban virálissá vált Sigma boy című orosz popdalnak. Maria 12 éves, a szám másik énekese, Szvetlana Csertyiscseva pedig 11. Közös daluk négy hónap után 75 milliós megtekintésnél jár a YouTube-on. Mindeközben pedig annyira felkapottak lettek, hogy európai politikusoktól orosz ortodox hagyományőrzőkön át egészen a tizenéves korosztályig láthatóan mindenki róluk beszél.
Értem fogsz égni, Sigma boy
A Sigma boyt 2024 októberében adták ki a tizenéves lányok. A dalt Csertyiscseva apja, Mihail Csertyiscsev írta – aki egyébként orosz animációs gyerekfilmekhez készített eddig zenéket. A Sigma boyt elképesztő gyorsasággal kapták fel: három hónap alatt elérte a 66 milliós nézettséget, felkerülve ezzel a Billboard Hot Dance/Pop Songs toplistájára. Szvetlana, művésznevén Betsy, régebb óta gyárt dalokat. Olyanokat, mint például a szimpi dimpi, ahol kisgyerekek ugrálnak arról énekelve, hogy nem fogja a Roszdravnadzor (orosz állami egészségügyi hatóság – a szerk.) megtiltani, hogy „nyomd össze, nyisd ki”.
Betsy dalait egytől egyig az apja írta. A jelenségről megkérdeztük Fejes-Vékássy Lili pszichológust, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karának egyetemi tanársegédét is, aki elmondta, már „itt rögtön felmerül Csertyiscseva dalszerző apjának felelőssége, hiszen, ha ez a dalszöveg az ő szellemi terméke, és ennek a lánya az egyik előadója, akkor ez a gyerek itt használva van valami olyasmire, ami a szülő szempontjait helyezi előtérbe, a gyerekéit viszont figyelmen kívül hagyja”.
A szóban forgó dalszöveg magyar fordításban valahogy így szól:
Refr. Sigma sigma boy, sigma boy, sigma boy,
Minden lány arra vágyik, hogy vele táncolj,
Sigma sigma boy, sigma boy, sigma boy,
Az a fajta csaj vagyok, aki után egy évig csak futsz.
Babe [a fiú] olyan, mint egy fasírt, Betsy [az előadó] pedig forró, mint a nyár,
Úgyhogy ez az édes fiú körülöttem fog ugrálni és lángolni,
Na, nyomás a Bentley-mbe, mássz be a beauty boxomba [itt a beauty box nem lefordítható, kétértelmű, hogy neszesszerre gondol, vagy ez valamilyen metafora],
Te vagy az én sigma boyom és a könnyeidet akarom.
Sigma boy, gyere vissza, előkapom a köteg pénzemet,
Veszek Skittlest, Snickerst, aztán már tényleg az enyém leszel.
Sigma sigma boy, én vagyok az ikonjaid ikonja,
Annyira vágynak rám, mintha bitcoin lennék.
Sigma boy, sigma boy, ő nem az enyém,
Most olyan csendben van, mintha néma lenne,
A semmibe néz, micsoda tekintet, tűz van a szemében,
Évekbe telik majd, mire összeszeded magad, hogy végre megkapj engem.
Ezt a számot a tiktokos videók alapján 6, 10, 12 évesek is éneklik azóta. A környezetemben élő 12 éves lány szerint „mi sem tudjuk, mi az a sigma boy, csak énekeljük”. Ez viszont több szempontból problémás.
Mint Fejes-Vékássy Lili fogalmaz: az előadó lányok „olyasmiről énekelnek, ami nem az életkoruknak megfelelő. Fontos leszögezni azt, hogy az, hogy a gyerekek hozzáférnek egy információhoz (például különböző párkapcsolati dinamikák), nem jelenti azt, hogy tudnak is vele mit kezdeni, tudják helyesen vagy adott esetben kritikai módon értelmezni azt, amit látnak, hallanak. Nem szerencsés az, ha a szülő »kínálja tálcán« ezeket az információkat, hiszen a közösségi médiában és egyéb felületeken is rengeteg az életkoruknak nem megfelelő információval találkoznak jelenleg a gyerekek, általánosságban.”
Patriarchális propaganda
Az Esquire német lap szerint a sigma boy egy olyan fiú, aki magányos farkas karaktere miatt „nem érdeklődik más emberek, főként a nők iránt. A kapcsolatok, érzelmek kimutatása a sigma boyt nem érdeklik.” Illetve „számukra a dominancia minden, nem okoz nekik gondot a nők lenézése”. A Guardian szerint a szigma férfi Andrew Tate-et követi, és a toxikus maszkulinitás csapdájában él.
„Ismeri a Sigma boyt? Ha Ön 11 éves lány például Németországban vagy Ukrajnában, akkor valószínűleg igen”
– mondta Nela Riehl német képviselő az Európai Parlamentben. Az elsőre akár ártatlannak is tűnő tinidal, mint Riehl fogalmaz, azért került az EP-ben is terítékre, mert „a dal patriarchális és oroszbarát világnézeteket mutat be”. Reihl kijelentéséhez kapcsolódott Ukrajna is, szerintük az ukrán kulturális hagyaték, „az ukrán nyelv megőrzésének fontosságát” fenyegeti a dal.
A Riehl által emlegetett „patriarchálistársadalom-propaganda”, amely a Sigma boy nőket lekezelő definíciójából fakad, a dalszerző szerint azonban nem nagy veszély. Mihail Csertyiscsev szerint az, hogy a Sigma boyról beszélnek az Európai Parlamentben, „csak növeli annak népszerűségét. Újraolvastam a dalszöveget, és nem találtam semmit a patriarchátussal kapcsolatban. A dal a lányok és fiúk közötti könnyed kapcsolatokról szól.”
Riehl felszólalását legalább ennyire vette könnyelműen Oroszország is. A Kreml úgy érezte, reagálnia kell a 12 éves lányok által előadott dalt ért kritikákra. „A Nyugat nem tud megnyugodni, elutasít minden orosz dolgot. Az európai politikusok most az orosz gyerekektől félnek – fogalmazott Leonyid Szluckij orosz politikus, az Állami Duma képviselője. – Az orosz kultúra lágy ereje győzedelmeskedik a globális pop színterén is” – tette hozzá Szluckij. Vele ráadásul a hazai kormánypárti médiumok is egyetértettek, a Magyar Nemzet például lehozott egy cikket arról, hogy „egy 11 éves kislány lett a Nyugat rémálma” és hogy „a szankciók alatt megtört Oroszország új csodafegyvere két tizenéves lány?”.
A Sigma boy tehát, noha a gyerekeket célozza, nem maradt ki a politizálásból. A 12 éves Betsy orosz Facebookján – a VKontaktén – sorra jelennek meg a lány posztjai alatt az olyan kommentek, mint hogy „szívesen elmennénk a koncertedre, de mi Szumi irányában vagyunk, az orosz katonák harcát segítjük. Bocsáss meg, Szvetlana. A győzelem a miénk lesz.” A kommentek között felbukkannak például Putyin-mémek is, amelyek azt mondják: „Indítsák el a Sigma boyt, a csapból is az folyjon.”
Miközben Betsy körül gigantikus orosz rajongótábor épült ki, a lány hirtelen gyorsaságú hírnévre tett szert. Oroszországban elindította a Sigma boy-turnét (3-4 ezer forintnak megfelelő rubelbe kerül egy jegy). Az előadó olyan sikernek örvend, hogy az orosz újságok riportja szerint
„Betsy, a Sigma boy sláger fiatal előadója szólókoncertet adott az Ifjúsági Palotában. Még Katy Perry és Kesha amerikai énekeseket is felülmúlta.”
Az sajnos nem derül ki, konkrétan miben.
Fejes-Vékássy Lili viszont a gyerekeket érintő hirtelen hírnévről általánosságban azt mondta: „A hírnevet még érett, »kialakult« felnőttként is nehéz megemészteni, még a legstabilabb lábakon álló felnőtteket is meg tudja ingatni egy ilyen hirtelen váltás.” Fejes-Vékássy hozzátette, egy nem kialakult személyiség fokozottan ki van téve a hirtelen hírnév hatásainak, így „ezt a szülő feladata megítélni, egyelőre helyette. Azzal, ha egy szülő ennek épp ellenkezőjét csinálja, tulajdonképpen árucikké teszi a saját gyerekét.”
Nem gyerekeknek való
A Sigma boy viszont nemcsak az EP-ben, hanem Oroszországban is vitát váltott ki. A Szorok Szorokov ultrakonzervatív orosz ortodox mozgalom „gyermekek szexualizálásával” vádolta meg a dal készítőit. A mozgalom az orosz legfőbb ügyészséghez vitte a dalt, hogy vizsgálják azt felül. A Szorok Szorokov szerint „a dal romantikusan explicit tartalmakat mutat be, amely nem jellemző 12-13 évesekre”.
Csertyiscsev úgy érzi, ez nem igaz a Sigma boyra. A két előadó lány szerint pedig a dal arról szól, hogy „Mi menők vagyunk, a Sigma boy pedig megpróbál minket megszerezni, mi pedig őt akarjuk”. A két lány azt is hozzátette egy orosz gyerekrádiónak adott interjúban: „a Sigma boy egy magabiztos fiú, nincs szüksége senkire, mégis minden lány beleszeret”. A lányok beszéltek arról is, hogy miután Betsy apja előállt az ötlettel, ők elkezdték használni a „szigmát”, amely azt jelenti, hogy „előretolod az ajkaidat, mintha csókot dobnál, de közben szélesen mosolyogsz”. Rövidebb kutakodás után megtudtam, ez mit is jelent.
„A 10-12 éves kor még a korai serdülőkor időszaka, itt még éppen hogy csak el kellene hogy induljon a gyerekkortól való elszakadás folyamata” – mondta Fejes-Vékássy Lili. Szerinte az teljesen természetes, hogy a serdülőkorban a gyerek felnőttes dolgokat akar csinálni, hogy „megélje, hogy már-már részben felnőtt, önálló, független létező”. Azonban kiemeli: ennek felgyorsulása, időbeli eltolódása probléma lehet, mert ezzel elmosódhat a gyerek- és a felnőttkor közti határ. „A jelenlegi, »posztmodern serdülőkor« egyik legfontosabb jellemzője, hogy a gyerekek már gyerekkorukban találkoznak olyan témákkal, amikkel még nem biztos, hogy tudnak mit kezdeni. Ilyen módon a közösségi médián keresztül a serdülő (és néha már a kisiskolás) korosztály időnként sokkal hamarabb »beavatja« saját magát olyan dolgokba, amelyek feldolgozásához és megfelelő helyen kezeléséhez még nincs meg a kellő eszköztáruk.”
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!