Több ezer eurós fizetést kínál a CNAS, mégsem találnak megfelelő informatikai szakembereket
Már több mint egy éve nehezen talál informatikai szakembereket az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS), az öt jóváhagyott állásból mindössze két posztot sikerült betölteni – mondta Larisa Mezinu-Bălan, a CNAS alelnöke a Medika TV műsorában, amit a News.ro is szemlézett. A pénztár bértáblájához képest jelentősen magasabb fizetéssel járnak ezek a munkakörök, mégis nehéz megfelelő jelentkezőket találni.
Az állásokat már 2023-ban meghirdették, az első kiírás után három jelölt sikeresen teljesítette a versenyvizsgát, de csak ketten vállalták el a munkát. Az egyik jelentkező visszalépett, amint szembesült a CNAS működésének összetettségével és a feladatok nehézségével.
Három pozíció továbbra sincs betöltve: egy hardver- és vizualizációs szakértő, egy adatbázis-szakértő, valamint egy fejlesztési és üzemeltetési szakértő hiányzik a csapatból. Az informatikai szakembereknek kínált nettó fizetés 3 900 euró (ami több mint 19 ezer lejnek felel meg), az írásbeli vizsga kérdéseit egy vegyes bizottság állította össze, ami a Bukaresti Műszaki Egyetem és a Különleges Távközlési Szolgálat szakértőiből állt. A szóbeli vizsgáztatásért is ez a bizottság felelt.
A CNAS jelenleg azon dolgozik, hogy módosítsa a felvételi követelményeket és csökkentse a szükséges szakmai tapasztalat éveinek számát. Több szakembernek akarják elérhetővé tenni ezeket a pozíciókat, mivel nagy szükség van az informatikusokra. Az egészségbiztosítási platform korszerűsítése mellett a CNAS számos, az Európai Unió által társfinanszírozott projektet is bonyolít. Ezek az uniós támogatások lehetőséget biztosítanak a rendszer fejlesztésére, hogy később csatlakozni tudjon Románia az európai szintű adatcseréhez.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!