Pár akció, szokásos tömegek, kissé kihalt piac – nyoma se volt a szupermarket-bojkottnak Kolozsváron

Pár akció, szokásos tömegek, kissé kihalt piac – nyoma se volt a szupermarket-bojkottnak Kolozsváron
Fotó: Farkas Kriszta / Transtelex

Lassan trendként hivatkozhatunk a szupermarket-bojkottokra, Horvátország példáját követve más országokban is rengetegen tüntettek a magas élelmiszerárak ellen 2025-ben. Călin Georgescu is arra buzdította a romániai lakosságot, hogy február 10-én ne vásároljanak semmit a szupermarketekből. Egyeseknek annyira tetszett az ötlet, hogy hétvégén sem vásároltak, legtöbben TikTokon posztolták, ahogy csak elsétálnak az üzletek mellett. Ennek ellenére a vélemények megoszlanak: vannak, akik szinte azonnal szimpátiájukat fejezték ki, mások pedig hülyeségnek tartották az egészet és csak azért is hétfőn intézték el a nagybevásárlást. Mi arra voltunk kíváncsiak, hogy Kolozsváron, ha csak egy kicsit is, de érezhető volt-e valami ebből a mozgalomból.

A horvátországi Halo, inspektore csoport kezdeményezett egy szupermarket-bojkottot, ami elég nagy visszhangot váltott ki a balkáni térségben. A horvát fogyasztók január 24-én egy teljes napra elkerülték a boltokat, különösen a szupermarketeket, hogy felhívják a figyelmet a súlyosbodó megélhetési válságra, amit javarészt az emelkedő élelmiszerárak okoznak. Aznap rengetegen elmulasztották a bevásárlást, a nagy érdeklődés láttán pedig ismét bojkottot hirdettek a horvátok az Eurospin, a Lidl és a DM üzletláncok ellen egészen január 31-ig.

A szabotázsnak meglett az eredménye: a horvát adóhatóság adatai szerint a szupermarketek forgalma 44 százalékkal, az összesített eladások pedig 53 százalékkal csökkentek. Erre reagálva a horvát kormány negyven új terméket vont be az árplafon alá, beleértve alapvető élelmiszereket és háztartási cikkeket. A nagyobb boltláncok is bejelentettek árcsökkentéseket: a Kaufland több mint ezer termék árát mérsékelte, míg a Konzum üzletlánc egymillió eurót fordított 250 horvát termék árának csökkentésére és befagyasztására.

A horvátországi eseményekre hivatkozva Călin Georgescu szélsőjobboldali és oroszbarát politikus is meghirdette a szupermarket-bojkottot Romániában. Arra kérte a lakosságot, hogy február 10-én, hétfőn kerüljék el a szupermarketeket és ne vásároljanak import termékeket, csakis kizárólag román termelőktől szerezzék be a szükséges élelmiszert.

Călin Georgescu állításai csak nyomokban tartalmaznak igazságot

Georgescu nem csak az emelkedő árak miatt indította el a kezdeményezést: szerinte nem árulnak elegendő román terméket a szupermarketekben és ezen változtatni kellene. A politikus azt is hozzátette, hogy a szupermarketek nem fizetik be rendesen az adókat, egy videóban arról panaszkodik, hogy 2023-ban nem jelentettek semmiféle nyereséget az üzletláncok.

A multicégek profitjait bárki leellenőrizheti, mivel az információk publikusak, az Economedia és a Digi24 is a Termene.ro platformra hivatkozik, ahol könnyedén utána lehet járni a cégek bevételeinek. Az alkalmazás adatai szerint 2023-ban a legnagyobb nyeresége a Lidl-nek volt, a német áruházláncnak több mint 11 ezer alkalmazottja van Romániában, és nettó nyeresége meghaladta az egymilliárd lejt. A második helyen a Kaufland áll 865 millió lej profittal, nem mellesleg 14 ezer embernek biztosít munkahelyet. A sorban a következő a Carrefour 249 millió lej nyereséggel. Egy szó mint száz: a szupermarketek bevételei léteznek és publikusak.

Azt, hogy a szupermarketek nem árulnak román termékeket, a mezőgazdasági miniszter, Florin-Ionuț Barbu cáfolta, szerinte a polcokon található termékek 70%-át román termelők és feldolgozók állítják elő. A miniszter azt is hozzátette, hogy egy egyhetes bojkott a román feldolgozók csődjéhez vezetne.

Sokan értelmetlennek látják a kezdeményezést

Az Europa FM műsorában a bojkott apropóján kérték ki a lakosság véleményét múlt pénteken, február 7-én. Kíváncsiak voltak, hogy hányan csatlakoznak Georgescu felhívásához, van-e olyan, aki direkt emiatt hétfőn intézi el a bevásárlást, de a román termékek helyzetéről is sokan megosztották a nézőpontjukat.

A kommentelők többsége nem értett egyet az oroszbarát politikussal, sokan inkább más miatt indítottak volna bojkottot. Volt, aki úgy vélte, hogy a különnyugdíjakkal kellene kezdeni valamit, hiszen a politikai elit kiváltságos nyugdíjakat vezet be magának, és ezt az átlagemberek adóiból fizetik.

Egy hozzászóló szerint a nagy szupermarketláncok megjelenésekor mindenki örült a bővülő választéknak és az alacsonyabb áraknak, most pedig képmutató módon ezek ellen kampányolnak. Egy másik megjegyezte: ő biztosan hétfőn megy vásárolni, mert a kisebb boltok drágábbak, és gyakran árulnak majdnem lejárt termékeket.

Akadtak olyanok is, akik a problémát inkább a politikában látták, és megjegyezték, hogy ha a külföldi cégek „megvették” az országot, az azért van, mert a román vezetés hagyta ezt megtörténni.

Végül néhányan arra is felhívták a figyelmet, hogy más országokban léteznek olyan szupermarketláncok, amelyek kizárólag hazai termékeket árulnak – például Spanyolországban a Mercadona –, és ott az alapvető élelmiszerek sokkal olcsóbbak. A kérdésük csupán annyi volt: ha máshol működik, miért ne lehetne Romániában is megvalósítani, függetlenül attól, hogy Georgescu kezdeményezi-e vagy sem?

Bojkottálni a bojkottot

Közben megjelent az antibojkott-mozgalom is a közösségi médiában, ahol arra buzdítják az embereket, hogy:

  • menjenek el hétfőn vásárolni bármelyik város bármelyik szupermarketébe,
  • vigyenek magukkal egy uniós zászlót vagy az uniós tagság bármely jelvényét,
  • készítsenek fényképeket, és posztolják azokat EU-párti és elszigeteltség-ellenes üzenetekkel.

Dana Hering civil aktivista Facebook-oldalán jelent meg először az ötlet, azóta rengeteg komment érkezett a posztja alá megpakolt bevásárlókocsikról és élménybeszámolókról. Sokan azonban ennek sem látták értelmét.

„Micsoda hősies lázadás! Menj el a szupermarketbe, csinálj két képet az EU zászlóról, és kész, megmentetted a demokráciát!” – írja az egyik kommentelő.

Mi a helyzet Kolozsváron?

Hétfőn mi is ellátogattunk néhány üzletbe, hogy megnézzük, érezhető-e valami Călin Georgescu felhívásából, vagy fogunk-e uniós zászlóval vásárló embereket látni a szupermarketekben. Az üzletekben azonban a megszokott hétköznapi tömeget tapasztaltuk, különösebb változás nélkül. A Mega Image és a Carrefour egyes polcain néhány termék – például az alma és a konyhai papírtörlő – fogytán volt, de ez inkább az akciók miatt történhetett, valószínűleg semmi köze a bojkotthoz.

A nagyobb szupermarketekben, mint a Lidl és a Kaufland, szintén minden a megszokott módon zajlott. Néhány kosár tartalmába is belepillantottunk, de semmi különlegeset nem láttunk: a vásárlók mindennapi termékeket pakoltak a bevásárlókocsikba, nem kizárólag romániai árukat. A közösen vásárló párok vagy kisebb csoportok inkább arról beszélgettek, hogy ki melyik sört vagy öblítőt szereti jobban, Georgescu neve vagy a szupermarket-bojkott szóba sem került.

A Mărăști-piacon sem volt jele különleges érdeklődésnek a helyi termékek iránt. Nem alakultak ki hosszú sorok a tejtermékek vagy a zöldségek standjai előtt, a piac forgalma teljesen megszokott volt.

A bojkott sikeressége már előzetesen is kérdéses volt – kolozsvári szinten –, hiszen Georgescu körülbelül 15 százalékot szerzett az elnökválasztás első fordulóján Kolozs megyében. Ugyan van támogató bázisa a szélsőjobboldali politikusnak, de nem elég széleskörű ahhoz, hogy egy országos mozgalmat érdemben elindítson. Bukarestben valamivel nagyobb visszhangja volt az eseménynek, és a közösségi médiában is számos videó és bejegyzés keringett erről, de a valós vásárlói magatartásban ez nem mutatkozott meg egyértelműen.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!