Rovásírásos kő került elő a homoródkarácsonyfalvi unitárius templomban

Egy három soros rovásírásos feliratot tartalmazó kő került elő a homoródkarácsonyfalvi unitárius templomban a közelmúltban végzett karbantartási munkálatok során – tájékoztatott a Magyar Unitárius Egyház a Facebookon.
A bejegyzés szerint a templom tornyának karbantartási munkálatai kapcsán végzett tudományos feltárás során találta meg a leletet Fehér János művészettörténész és Lángi József restaurátor. A kővel kapcsolatban úgy fogalmaznak a bejegyzésben, hogy „a jövőben bizonyára számos ponton hozzájárul a korábban már ismert homoródkarácsonyfalvi és máshol feltárt rovás-feliratok értékeléséhez”.
Annyit jegyeznek meg, hogy „az eredmények feldolgozását az egyház elsőként a kutatással illetékes szakmai csapattól várja”.
A Wikipedia szerint a homoródkarácsonyfalvi templom építését a 13. század második felére teszik a kutatók.
A műemléképületet a középkorban kapuval és toronnyal bővítették. Déli kapujának kialakítására és ablakainak első átalakítására a 15. században kerülhetett sor, a hajó falképeinek egyrészét is ugyanabban a korban festették. 1496-ban a templomot nyugati homlokzati toronnyal bővítették és a falakat magasították. A 17-18. században a műemléktemplomot többször is javították.
2005-ben a templom belső felújítása alkalmával a szentély teljes felületén falfestés nyomaira bukkantak. 2006-ban a hajó északi falán különböző korokból származó falképeket tártak fel. A legkorábbi freskó a 14. század első felében készült, és Jézus születését ábrázolja. Egy későbbi, a 14-15. század fordulóján készült freskó Szent László 1068-as kerlési (cserhalmi) csatáját eleveníti fel hét jelenetben.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!