3500 éves bronzkori leleteket találtak Arad és Temesvár között

Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során. A régészek bronzkori településnyomokra és szarmata temetőre bukkantak – közölte kedden a Román Vasúttársaság (CFR) infrastruktúráért felelős részlegének temesvári igazgatósága a sajtóval.

A közlemény részletezi, hogy a bánsági és partiumi várost összekötő vasúti pálya felújításakor talált lelőhelyek milyen történelmi korokba engednek betekintést, és milyen stádiumban vannak a feltárási munkálatok

„A Nemzeti Történeti Múzeum szakemberei 21 lelőhelyet fedeztek fel, amelyek lenyűgöző bepillantást adnak a múltunkba, több korszakon keresztül. Ebből nyolc helyszín szinte teljes mértékben feltárásra került, és különböző történelmi korszakokból származó tárgyakat hoztak felszínre” – áll a CFR Infrastructură közleményében.

A legnagyobb lelőhely, a 10-es számú, a 4-es szakaszon található, amely Temesvár Rónács és Arad között húzódik, mintegy 3 kilométer hosszan. Ez a legnagyobb régészeti lelőhely, amelyet Romániában infrastrukturális munkálatok során fedeztek fel. A 10-es lelőhely legősibb leletei a bronzkorból származnak, több mint 3500 évesek. Itt agyaglakóházak maradványaira bukkantak, amelyek megmutatják, hogyan éltek az ősi közösségek ezen a vidéken. Ezenkívül egy körülbelül 1900 éves szarmata temetőt is feltártak, ami a szarmaták, egykoron itt élő nomád nép életmódjára enged következtetni. A legújabb, itt dokumentált korszak a középkorból, a 15. századból származik.

A 11-es számú lelőhelyen érdekes leletekre bukkantak, köztük főként lovak és szarvasmarhák csontvázaira, amelyek körülbelül 100 évesek. Az előzetes elemzések szerint a helyszínen egy állatok temetésére használt tömegsír lehetett.

A vasúti igazgatóság tájékoztatása szerint a Temesvár és Arad között húzódó vonal 4-es szakaszán, most földmunkák zajlanak a Vinga és Ság közötti állomások között, 5 kilométer hosszan. A pálya kanyarjainak szélesítése és hosszanti korrekciók révén ezen az új nyomvonalon az utasszállító vonatok maximális sebessége 160 km/h, a tehervonatoké pedig 120 km/h lesz.

A Temesvár–Arad vasútvonalat egyébként 1871-ben adták át, 1975-ben pedig villamosították. Ez a vonal köti össze a 100-as és a 200-as fővonalakat, és most európai uniós támogatással újítják fel a teljes, 162 kilométeres Karánsebes–Lugos–Temesvár–Arad szakaszt, amelyet négy részre osztottak. Az összes szakasz munkálatait a tervek szerint 2026 végéig kell befejezni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!