Aki nem járt a bukaresti Vitánon, nem maxolta ki az ócskapiacos élményeit
2024. október 27. – 23:07
Egy-egy háztartásban a feleslegessé vált árucikktől való megszabadulás egyik formája az ócskapiac. Ezt Romániában magyar eredetű gondolatként tartják számon, ezért is van az, hogy Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Nagyváradon, Aradon a román lakosság is ószernek vagy ócskának nevezi (sokan anélkül használják, hogy tudnák, hogy egy magyar szót mondanak). Hogy mennyire közkeletű a szó, az is bizonyítja, hogy a modern várostérképeken is így szerepel. Még a rendszerváltás előtt, főleg a határmenti ócskapiacokon, Temesváron, Aradon, Nagyváradon, Szatmáron külföldről behozott hiánycikkeket is lehetett itt venni, az egyszer használatos borotvától a fogamzásgátlón át az amerikai cigarettáig minden ott volt egy helyen. A rendszerváltás után nagy teret kapott a nyugati háztartásokból származó, legtöbb esetben szemétnek kategorizálható tárgyak tömkelege is. Ma vegyesen van jelen a keletről behozott mindenféle márkás hamisítvány, használt nyugati „szemét” és az otthoni megunt, elromlott tárgyak tömkelege.
Arról azonban kevesen tudnak az erdélyi magyarok közül, hogy Bukarestben is virágzik ez az üzlet. Minden vasárnap a Vitán autópiacon!, sok hektáron lehet hozzájutni mindenhez, ami kell és ami nem kell, ami működik és ami sosem volt használható. A Vitán piac igazi gyöngyszem az ócskapiacok világában: a főváros egyik legnagyobb, legkülönlegesebb és legszórakoztatóbb terepe, ahol bármi megvásárolható – ha nem ma, akkor majd jövő héten.
A Vitán Piac Varázsa Bukarestben
A Vitán piac, Bukarest egyik jól ismert és a helyiek körében legendás ócskapiaca, évek óta tartó hírnevével vonzza a kincsvadászokat és a kíváncsi bámészkodókat. A piactér hatalmas, és minden vasárnap hajnalban éled fel, amikor árusok és vásárlók hada lep el mindent, hogy új életet leheljenek a megunt, elfeledett vagy éppen sosem használt tárgyakba. A bejutás némi belépőt is megér, de cserébe annyi izgalmat és meglepetést tartogat, hogy az apró befektetés megtérül.
A piac hangulata önmagában élmény: mintha egy furcsa kisvárosba lépnénk, ahol mindenki mindenkit ismer, és ahol a legelképesztőbb ajánlatokat kiáltják be. Minden árus a lehető legjobb üzletet próbálja kötni, persze, nem sikerül, ám ez nem akadályozza meg őket abban, hogy minden érdeklődőt bossnak, azaz főnöknek vagy „cucoaná”-nak, asszonyságnak szólítsanak, és esküdözve bizonygassák, hogy a piac legjobb árai csakis náluk vannak.
A Vitánon az étel- és italkínálat is felér egy gasztronómiai stand-up show-val. A miccsszag elárasztja a piacteret, holott egyéb válogatottan zsíros és koleszterindús kaják is készülnek folyamatosan: a nyitott tűzhelyeken sisteregnek a frissen sült kolbászrudak, pirulnak a csülkök, tarják, gőzölögnek a kondérok, mintha egy szabadban rendezett grillfesztivál közepébe csöppentünk volna. Itt enni kell. A miccs mellé persze dukál egy pohár sör, ami csak annyira hideg, hogy a nap által kissé megmelegedve tökéletes szimbiózisban legyen a piac laza hangulatával. És aki igazán autentikus élményre vágyik, megkóstolhatja a ki tudja miből főzött țuicát, vagy vehet száz lejért Moët pezsgőt. Olcsón adják a Cinzanót is.
Mi mindent árulnak a Vitan piacon?
A Vitánon szinte nincs olyan dolog, amit ne találhatnánk meg. Az igazi vonzerőt talán az adja, hogy a kínálat annyira eklektikus, hogy bármi megeshet. Van étel, ital, használt ruha, cipő, autóalkatrész, bicikli, parfüm. Vannak szép régiségek is, de a legtöbb dolog nem ócska, a szó klasszikus értelmében. Van ott Iphone 20 plus; Mozart-vinyl amin Beethoven dirigál; alig használt, mosott, gumióvszer; szelephibás felfújható guminő és férfi; négy mánusos eredeti albán Omega óra, hamburgi vízipipa; Lewandowski tegnap este használt meze; dedikált Elvis Presley verseskötet, a Titanic összes hajóharangja; viszonylag jó állapotban lévő miccs és vadonatúj Mercedes motorfék. Mindenféle cigaretta, ami napelemmel, vilannyal is működik, Maradona eredeti telefontokja, nemzeti zászlós, kínai munkavédelmi kesztyű, 100 lejes Moët pezsgő.
A hangulat békés, vicces, az árusok legtöbbje a potenciális vevőt Boss-nak hívja, megy az alkudozás ezerrel, de sosincs sértődés.
A szabványos second-hand holmikból is bőven akad, de itt igazi divatkincseket is felfedezhetünk, néha egészen extravagáns darabokat, mint például egy szinte új amerikai kabátot a ’90-es évekből vagy egy pár retró sportcipőt. A régi típusú mobiltelefonoktól kezdve az alig használt laptopokig minden megtalálható, még egy-két őskövület is akad az első generációs játékkonzolokból. Nem ritka, hogy itt valaki ősrégi tévékészülékekkel vagy egy alig használt, de annál különösebb zsebkamerával próbál szerencsét.
Az igazi kincsvadászok számára ez a piac valóságos aranybánya: itt egy régi lemez, amott egy dedikált kötet – és mindenütt meglepetések, amelyek közül sokak valós értéke csak később, az otthoni böngészés során derül ki. Csak szólok, eredeti Iser-rajzért három milliót kérnek, vagyis háromszáz lejt, de ötvenért is viheted…
A piac egyik kiemelt része az autósok paradicsoma. Felfedezhetünk itt fékalkatrészeket, motorokat és mindenféle járműalkatrészt, amit egy házilag szerelő „szaki” csak kívánhat.
Az étel-ital szekció is népszerű, hiszen mi lehetne jobb egy jól sikerült alkudozás után, mint egy tálka frissen készült miccs, esetleg egy hideg ital? A piac ezen részén helyi ízeket is kipróbálhatunk, amelyek valódi autentikus élményt nyújtanak.
A bukaresti ócskapiac, mint kulturális intézmény
Az ócskapiacok ma már jóval többet jelentenek, mint csupán a megunt tárgyak adásvétele. Az emberek nemcsak spórolni jönnek ide, hanem élményeket gyűjteni és társadalmi kapcsolatokat építeni. Egy ócskapiac olyan hely, ahol mindenki megtalálja a saját igényeihez és ízléséhez igazodó különlegességeket, legyen az egy valóban hasznos eszköz, egy ritkaság vagy csupán egy új kedvenc kacat.
Az ilyen piacok népszerűsége szorosan összefügg az emberek anyagi lehetőségeivel és a fogyasztói társadalom változásaival. Sokan úgy érzik, hogy a használt tárgyak vásárlása környezetbarát döntés is, hiszen ezek a dolgok második esélyt kapnak, és kevesebb szemét kerül a hulladéklerakókba. Az újrahasznosítás mellett a nosztalgia is erős vonzerő: egy-egy régi tárgy, játék vagy eszköz gyerekkori emlékeket ébreszthet.
Az eklektikus balkáni hangulat azonban ne tévesszen meg senkit! A bukaresti ócskapiac virágzó feketepiac is egyben, amit a rendőrség is jól ismer. Gyakoriak az ellenőrzések és razziák, amikor a rendőrök ellenőrzik a kereskedők és a termékek engedélyeit, valamint a járműalkatrészek és autók eredetét. Az utóbbi időben több száz bukaresti rendőr és csendőr vonult ki rendszeres ellenőrzésre a Vitán piacra, hogy biztosítsák a közrend fenntartását és a tisztességes kereskedelmi környezetet. Ez is hozzátesz az ócskapiac különös és egyedülálló vonzerejéhez: egy hely, ahol a színes hangulat mögött néha komoly szigor lapul meg.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!