Román geológus kutatócsapata írta át Mallorca szigetének őskori történetét

Román geológus kutatócsapata írta át Mallorca szigetének őskori történetét
Őskori mészkőhíd a mallorcai Genovese-barlangban – forrás: BBTE

Legalább 5600 évvel ezelőtt eljuthatott az ember Mallorca szigetére, azaz majdnem 2000 évvel előbb mint eddig hitték, derült ki a Nature lapcsaládhoz tartozó folyóiratban közzétett friss kutatásból, amelyet többek között egy román geológus jegyez.

A kutatás eredményéről közleményben számolt be a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Bogdan P. Onac ugyanis amellett, hogy a Dél-Floridai Egyetem karsztgeológia és paleoklimatológia professzora, a BBTE Emil G. Racoviță Intézetének is társult kutatója.

A kutatók a Genovesa-barlangban, jelenleg víz alatt található híd datálásából állapították meg, hogy a Földközi-tenger Spanyolországhoz tartozó legnagyobb szigetén nem 4600-4200 éve alakultak ki az első emberi települések, hanem már 6000 évvel ezelőtt.

A barlangban található sztalagtitok, sztalagmitok és oszlopok urán-tórium módszerrel végzett kormeghatározása és a hídon lévő színsáv magasságából kikövetkeztetett tengerszint-változások segítettek a híd datálásában.

A híd egymásra helyezett nagy mészkőtömbökből áll, amelyek a barlang két termét kapcsolták össze. Az építmény arra szolgálhatott, hogy az emberek eljussanak a belső teremhez, amely menedékként, különböző rituálék megtartására vagy az élelem tárolására használhattak Mallorca első emberi lakói.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!