A National Academy of Sciences tagjává választották Barabási Albert-Lászlót
2024. május 7. – 21:39
Az Egyesült Államokban működő Nemzeti Tudományos Akadémia (National Academy of Sciences, NAS) tagja lett Barabási Albert-László fizikus, hálózatkutató, a bostoni Northeastern University professzora.
A NAS április 30-án jelentette be, hogy 120 rendes taggal és 24 nemzetközi taggal bővül, így tagjainak száma 2617-re, nemzetközi tagjainak száma pedig 537-re bővül. Az 1863-ban alapított rangos tudományos szervezetbe a tagok jelölése alapján, alapos átvilágítási folyamat, illetve szavazás után lehet bekerülni. A NAS tagjai közül a Wikipedia szerint mintegy 190-en kaptak Nobel-díjat.
Barabási Albert-László a Northeastern University első professzora, aki még a bostoni egyetem alkalmazottjaként lesz a NAS tagja, emelte ki a felsőoktatási intézmény lapja, a Northeastern Global News. A lap szerint Barabási a hálózattudomány egészének elismeréseként tekint a taggá választására. A cikk azt is hozzáteszi, hogy a kutató éppen a budapesti Centrál kávéházban volt, amikor értesült arról, hogy a NAS tagja lett, ami szerinte szimbolikus jelentőségű mozzanat, hiszen Karinthy Frigyes éppen ebben a kávéházban gondolta ki a hat lépés távolság elméletét.
Barabási Albert-László 1967-ben született Erdélyben, a Hargita megyei Karcfalván. Egyetemi tanulmányait a Bukaresti Egyetemen kezdte, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen folytatta, majd 1994-ben a Bostoni Egyetemen szerzett tudományos fokozatot. Ezután az IBM alkalmazottjaként került közelebbi kapcsolatba a később szakterületévé vált hálózatelmélettel, írja Wikipedia.
A bostoni Northeastern University mellett a Harvard Medical School orvosi tanszékén is dolgozik, Budapesten pedig a HUN-REN Rényi Intézet matematikusával, Lovász Lászlóval közösen irányít egy hatéves kutatást, amely az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) Synergy Grant pályázata keretében valósul meg, írja a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat honlapja.
Barabási Albert-László 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia, 2007 óta az Academia Europaea tagja. 2005-ben elnyerte a FEBS Anniversary Prize for Systems Biology díját, 2006-ban a magyarországi Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Neumann-plakettjét, az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiája 2009-ben Cozzarelli-díjjal tüntette ki, 2019-ben pedig megkapta a Bolyai-díjat.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!