Erdély aranya! Mit tudsz te a fejedelemségkori pénzverésről?
Nemrég nyitották meg a Csíki Székely Múzeum idei nagyszabású időszakos kiállítását, a Fejedelmek aranya – uralkodói reprezentáció Erdélyben c. tárlatot. Olyan kincsek tárházát ígéri a kiállítás a közönségnek, amelyhez hasonlót Székelyföldön még nem láthattak.
„A kiállítás magát a pénzérmét, vagyis azt a tárgyat emeli ki, melyen a legtöbb emberhez eljutott a korban az uralkodó képmása, emellett az ötvöstárgyak, díszfegyverek, ruhák és azok kiegészítőinek több egyedi darabját is bemutatja. A tárlat ezeken a kincseken keresztül szemlélteti a kor divatját, a fejedelmek reprezentációs fogásait és azt, hogy Erdélyi Fejedelemség a 16-17. században jelentős gazdasággal rendelkező országnak számított” – jelentette ki a kiállításról Tóth Csaba régész-numizmatikus, a tárlat egyik kurátora.
A tárlat a Csíki Székely Múzeum mellett a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM), az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont, az Erdélyi Történeti Múzeum és a Székely Nemzeti Múzeum közreműködésével jött létre, és július közepéig lesz látogatható Csíkszeredában, majd a tervek szerint augusztus és november között a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tekintheti meg a közönség.
Aki már látta a tárlatot, annak most nagyon könnyű dolga lesz, aki nem, nos, neki valamivel nehezebb, de igyekeztem úgy összeállítani, hogy részletesebb numizmatikai ismeretek nélkül is megtippelhető legyen a helyes válasz. A kérdések a Csíki Székely Múzeum anyagán kívül a tárlat kurátorának, Tóth Csabának a Youtube-on elérhető videósorozata alapján készültek.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!