Átadták a felújított bonyhai Bethlen-kastélyt

2023. október 28. – 17:25

Másolás

Vágólapra másolva

Szombaton ünnepélyesen is átadták a felújított bonyhai Bethlen-kastélyt. Az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonában lévő épület átadóján Kató Béla hirdetett igét, majd az Erdélyi Református Nőszövetség elnöke, Borsos Melinda, gróf Bethlen Julianna, Nagy János, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkára, Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke és Jors Alin, Bonyha polgármestere mondott ünnepi beszédet.

Az MTI összefoglalója szerint a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkár az értékmentés iskolapéldájának nevezte a Bethlen-család által visszaszerzett, majd az Erdélyi Református Egyházkerületnek (EREK) adományozott kastély megmentését.

„Az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonában a legjobb helyen van történelmi örökségünk. A mi hitünk elválaszthatatlan nemzeti kultúránktól, ami egyszerre múltunk, jelenünk és jövőnk. Tiszteljük mások meggyőződését, ugyanakkor a magunk hitéből jottányit sem fogunk engedni” – jelentette ki Nagy János.

Hasonlóan vélekedett Kelemen Hunor is, szerinte a templomok, történelmi épületek tucatjait restauráló egyházkerület „már számtalanszor bebizonyította, hogy jó gazdája a ráhagyott épített örökségnek”. Beszédében Kelemen előbb a Bethlen családnak köszönte meg „a közösségért hozott családi áldozatot”, majd Kató Bélának, hogy az elmúlt éveket jellemző építkezésekkel „hosszú évtizedekre erőt ad, reményt ad a mi közösségünknek”.

„[A magyar kormány] immár nem is tudom hányadszor bebizonyította, hogy az a paradigmaváltás, amelyet a nemzetpolitikában 2010 után elindított, az eredményes. Eredményes ma is, és bízom benne, hogy eredményes lesz a következő évtizedekben” – jelentette ki Kelemen a magyar kormánynak mondott köszönetnyilvánításában.

A bonyhai birtok a 16. század elején került a Bánffy családtól örökösödés útján a Bethlen család tulajdonába. A kastély építését Bethlen Farkas kezdte el 1545-ben. A 17. század végén Bethlen Elek alakította át, a 18. században pedig barokk stílusú díszítést kapott. A 19. század második felében nyerte el mai formáját.

Ahogy a romániai kastélyokat általában, 1948-ban a bonyhai Bethlen-kastélyt is államosították. Ezek után a kastélyban (és hozzá tartozó melléképületekben) előbb a község általános iskolája működött, majd a megyei gabonabegyűjtő központnak és a helyi termelőszövetkezetnek volt a központja. Az 1970-es években a néptanács, a posta és a telefonközpont költözött a szövetkezeti irodák mellé. A rendszerváltás után a település polgármesteri hivatala és könyvtára működött benne.

Az utolsó tulajdonos, Bethlen Ádám (1881-1958) unokája, Fruzsina 2007-ben kapta vissza a kastélyt, és adományozta az Erdélyi Református Egyházkerületnek. Az Erdélyi Református Nőszövetség 2017-ben több mint hatezer aláírást összegyűjtve kérte Orbán Viktor miniszterelnök támogatását a romos állapotban visszaszolgáltatott kastély felújításához és közösségi hasznosításához. A magyar kormány kétmilliárd forintot biztosított a közösségi célkitűzés megvalósításához.

A 16. században épült műemlék az egyetlen kastély, amely az Erdélyi Református Egyházkerület tulajdonában van.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!