Négy évre eltiltották Simona Halepet a teniszezéstől
2023. szeptember 12. – 18:33
Doppingvétség miatt négy éves eltiltást kapott a teniszezéstől és minden tenisszel kapcsolatos tevékenységtől Simona Halep – írja a Gazeta Sporturilor. A teniszezők doppingügyeivel foglalkozó Nemzetközi Tenisz Integritás Ügynökség (ITIA) szeptember 12-én, kedden hozta nyilvánosságra a döntését. Az ítélet egyelőre nem jogerős, a kétszeres Grand Slam győztes játékos megtámadhatja azt a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon (CAS).
A 31 éves, korábbi világelső Halep a lehető legdrasztikusabb büntetést kapta, amit doppingvétségért kiróhattak rá. Az ITIA tájékoztatása szerint Halepet két különböző szabálysértésben is bűnösnek találták. Egyrészt azért, mert roxadustat nevű tiltott szert találtak a 2022-es US Openen vett vizeletmintájában. Másrészt a biológiai útlevelében tapasztalt szabálytalanságok miatt rótták ki ezt a súlyos büntetést.
Halepet 2022. október 7-én értesítették arról, hogy pozitív lett az egyik doppingtesztje, és a Nemzetközi Tenisz Integritás Ügynökség (ITIA) ideiglenesen felfüggesztette a játékjogát. Egy hosszan elhúzódó procedúra végén, többszöri halasztás után végül kedden hirdetett ítéletet az ügynökség. Ekkorra Halep már ki is került a női teniszezők világranglistájáról, hiszen ez elmúlt egy évben nem szerzett egyetlen világranglista pontot sem.
Az Eurosport összefoglalója felidézi, Halep korábban többször is azt nyilatkozta, hogy nem akarja feladni a küzdelmet és esze ágában sincs visszavonulni. Többször is hangsúlyozta, ártatlan, és ezt bizonyítani is tudná. A négy éves eltiltás viszont valószínűleg a karrierje végét jelenti.
Halep ideiglenes eltiltását beszámítják az eltiltás időtartamába, így – ha a döntés jogerőre emelkedik – leghamarabb 2026. október 6-án térhet vissza. Akkor már 35 éves lesz.
Instagram-bejegyzésben reagált Simona Halep a határozatra
A konstancai teniszező részrehajlással vádolta meg a bíróság által felkért szakértői testületet, és arról nyilatkozott, hogy megfellebbezi a döntést a Nemzetközi Sportdöntőbíróságon. „Az elmúlt egy év volt életem legnehezebb mérkőzése, és sajnos a harcom folytatódik. Az életemet a tenisznek szenteltem. Nagyon komolyan veszem a sportágunkat szabályozó szabályokat, és büszke vagyok arra, hogy soha nem használtam tudatosan vagy szándékosan tiltott szert. Nem vagyok hajlandó elfogadni a négyéves eltiltásról szóló határozatot, és a jogi előírásoknak megfelelően megtámadtam azt” – írta a sportoló.
Halep a bejegyzésben azt is részletezi, hogyan eshetett meg, az, hogy bár bevallása szerint soha nem élt tiltott szerekkel, mégis rábizonyíthatták a doppingvádat.
„A 2022-es keménypályás szezon előtt, csapatom és fizikoterapeutám ajánlására felülvizsgáltam a táplálékkiegészítőket. Az új kiegészítőkön felsorolt összetevők egyike sem tartalmazott tiltott anyagot, de most már tudjuk, és a bíróság is megállapította, hogy egyikük Roxadustáttal volt szennyezett” – olvasható az Instagram posztban, amit megosztott követőivel a teniszező.
Simona Halep azzal zárja bejegyzését, hogy a ITIA döntését nem fogadja el, és megfellebbezi azt: „Továbbra is edzek, és mindent megteszek azért, hogy tisztázzam magam a hamis vádakkal szemben, és visszatérjek a pályára. Szándékomban áll megfellebbezni ezt a döntést a Nemzetközi Sportdöntőbíróságnál, és minden jogorvoslati lehetőséget megragadni a szóban forgó étrend-kiegészítőket gyártó céggel szemben”.
Mi is az a Roxadustat?
Raphael Faiss, a Lausanne-i Egyetem Doppingellenes Tudományok Kutatási és Szakértői Központjának vezető kutatója szerint a tiltott szer, a Roxadustat problémát jelent a doppingellenes hatóságok számára. „ Ez a szer nem új, már a 2010-es évek eleje óta létezik, de csak Ázsiában volt elérhető” – mondta Faiss az Agerpress szerint.
„Úgy stimulálja a szervezetet, mintha az több ezer méteres magasságban lenne, és ezáltal serkenti a vörösvértestek emelkedését, endogén eritropoetin termelődik” – magyarázta a svájci szakértő.
A 2017-es doppingteszteken kimutatható Roxadustat 10-16 óra alatt ürül ki a szervezetből, ami megnehezíti a doppingellenőrök számára a potenciális csalók elfogását.
Annak idején, amikor Simona Halep tesztje pozitív lett a Roxadustatra, Mihaela Dobranici, a Sportorvosi Társaság alelnöke azt mondta, hogy van ilyen szer a román piacon. Beatrice Speteanu gyógyszerész viszont a News.ro számára tisztázta, hogy Romániában nincs olyan gyógyszer, amely tartalmazna Roxadustatot.
A gyógyszerész kifejtette, hogy ez egy szintetikus anyag, amely enzimként hat, és serkenti a vér oxigénellátását, és európai szinten léteznek olyan, ezt a hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek, amelyeket elsősorban veseproblémákkal küzdő embereknél alkalmaznak, és amelyek engedélyezettek, de vénykötelesek.
„Régóta tudom, hogy hazánkban a természetes eritropoetint használja sok sportoló az állóképesség fokozására. Ez már 20 éve folyik. Azért használják, mert a vörösvértestek termelésének növelésével több oxigénhez jutnak, jobb a vér oxigénellátása, így szó szerint növelik az állóképességüket” – mondta Beatrice Speteanu.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!