A hangoskodók miatt éjszakákra lezárhatják a brassói Zsinór utcát
2022. augusztus 18. – 10:48
frissítve
Éjszakákra lezárhatják a brassói Zsinór utcát, a város egyik turisztikai látványosságát, amit Európa egyik legkeskenyebb utcájának tartanak. A Brassói Történelmi Műemlékek Alapítvány rácsokat akar felszereltetni az utca bejárataihoz, írja a G4Media a Rador hírügynökség tájékoztatása alapján.
„A látogató láthatja majd az utcát, de nem fog tudni átkelni rajta” – idézik az alapítvány igazgatóját, Kristina Creoşteanut, aki szerint éjszakánként olyan nagy zajt csapnak most a járókelők, hogy az ott élők nem tudnak aludni. Bár az utcára nem nyílnak kapuk és bejáratok, de ablakok igen, és az utcán nem csak a gyalogosan kelnek át, hanem robogóval és motorral is, ami jelentősen megnehezíti az ott élők pihenését.
Emellett az utcai firkálók ellen is tenne ezzel az alapítvány. 2018-ban a hatóságok ugyan kijelöltek egy területet, ahol a turisták az üzeneteiket hagyhatják, de végül az egész utcát összefirkálták. Az alapítvány illetékese azt állítja, hogy az utca rehabilitációja közel 600 ezer lejébe került az önkormányzatnak.
A útikönyvek szerint a Zsinór utca Európa harmadik legszűkebb utcája, a németországi Reutlingenben található Spreuerhofstraße és az angliai Exeterben található Parliament Street után.
A Wikipédia szerint a Zsinór utca első írásos említése 1674-ből való, de már a 15. század közepe előtt is létezett. A 20. századra az utca már fokozatosan lepusztult, mígnem 1998-ben a felújítása mellett nem döntöttek. Ezután lett a város kedvelt turistalátványossága. Az utca hosszúsága 83 méter, szélessége 111 és 135 centiméter között váltakozik. A Wikipédia említ forrásokat, amelyek Európa negyedik, más szerinte a hatodik legszűkebb utcája.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!