A nyár a miénk is! Testpozitív kampányt indítottak Spanyolországban, de az egyik modell amputált lábát eltűntették

2022. július 31. – 14:16

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Nyári testpozitív kampányt indított a spanyol esélyegyenlőségi minisztérium, hogy a kinézetük miatt aggódó nőket is strandolásra buzdítsa, írja a BBC.

A kampány plakátján öt különböző testalkatú és méretű nő látható, szlogenként pedig azt írja, hogy „A nyár a miénk is”. A kezdeményezés mögött álló Női Intézet (a spanyol esélyegyenlőségi minisztérium része) szerint ezzel azt akarják megmutatni, hogy minden testnek van létjogosultsága, és azt szeretnék elérni, hogy a nők is bárhol és bárkivel élvezzék a nyaralást. Az öt nő között egy mellműtéten átesett toplesses nő is van. Árnyalja a kampányt, hogy a plakát készítője viszont eltűntette az egyik modell amputált lábát. Ráadásul engedély nélkül használta fel a modellek fotóit.

A kampány már a bemutatásakor sem okozott osztatlan sikert, egyesek szerint kampányt ki kellene terjeszteni a férfiakra is, míg Cayo Lara, az Egyesült Baloldal politikusa szerint az az abszurditás csúcsa, „mert ott próbál problémát teremteni, ahol nincs”.

Miután a sajtó is beszámolt a kampányról, több modell is jelezte, hogy engedély nélkül használták fel a fotóját hozzá. A 32 éves brit Sian Green-Lord (a plakát bal alsó sarkában szereplő személy) állítása szerint csak akkor értesült, hogy szerepel a spanyol kormány plakátján, amikor a barátai szóltak neki. Az még inkább felháborította, hogy úgy használták fel egy róla készült fotót, hogy eltűntették a láprotézisét.

Forrás: Spanyol Esélyegyenlőségi Minisztérium
Forrás: Spanyol Esélyegyenlőségi Minisztérium

„Nem is tudom, hogyan magyarázzam el, mekkora dühöt érzek most” – mondta az Instagram-sztoriban megosztott videóban. „Az egy dolog, hogy az engedélyem nélkül használják a képemet. De más dolog a testem szerkesztése”. Nem ő az egyetlen, aki arra panaszkodott, hogy engedély nélkül használták a fotóját.

Nyome Nicholas-Williams a BBC-nek azt mondta, hogy az Instagram oldalán megosztott képet használtak fel az intézet által kiadott plakáton. Állítása szerint az ő fotóját engedély nélkül használták fel. A The Guardiannak azt mondta, örült volna, ha megkeresik a képe felhasználásával kapcsolatban, és fizetnek érte. Egy spanyolországi fotózás – tette hozzá – még jobb lett volna.

A plakát készítője, Arte Mapache már bocsánatot kért a képek engedély nélküli felhasználásáért.

„Tekintettel az illusztrációban használ képek jogai körüli – jogos – vitára, úgy döntöttem, hogy a legjobb módja a tetteimből származó esetleges károk jóvátételére az, ha megosztom a munkáért kapott pénzt, és egyenlő részt adok a plakáton szereplő személyeknek” – közölte a művész. Elmondása szerint, soha nem állt szándékában „visszaélni” a modellek képeivel, és csak azt akarta megmutatni, hogy milyen nagyszerű inspirációt jelentenek.

A spanyol kormány egyelőre nem kommentálta a vitát.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!