„A dinasztia” – itt a Direkt36 filmje az Orbán család gazdasági birodalmáról

8635

A Direkt36 tényfeltáró központ közel egyéves munkával készített dokumentumfilmet Orbán Viktor miniszterelnök családjának üzleti tevékenységéről. Ebben kiemelten foglalkozunk Tiborcz Istvánnak, a kormányfő vejének gazdagodásával, és felidézzük, milyen szerepet játszottak ebben olyan közbeszerzések, amelyeket az EU ellenőrei súlyosan szabálytalannak találtak.

Kitérünk arra is, hogy milyen állami segítséget kapott a ma már luxusingatlanokból, pénzügyi és logisztikai cégekből álló birodalma, amelynek irányításában részt vesz a miniszterelnök legidősebb gyermeke, Orbán Ráhel is.

A film ugyanakkor elmeséli azt is, milyen előzményei voltak ennek a gazdasági építkezésnek már a 90-es években is, és bemutatja azt is, hogy miként játszott ebben szerepet Orbán Viktor és Simicska Lajos hosszú ideig tartó szövetsége.

A film épít több olyan újságíró munkájára, akik éveket töltöttek az Orbán család üzleti tevékenységének feltárásával. A Direkt36 munkatársai mellett megszólalnak többek között a Válasz Online, a Telex és a Forbes újságírói is.

A korábban feltárt információk összegzése mellett minden korábbinál mélyebb betekintést nyújtunk abba a luxusvilágba, amelyet Tiborcz István és Orbán Ráhel felépített. A magyar sajtóban először sikerült például bejutni egy rejtett kamerával abba a budai elit klubba, a Botaniq Budai Klub nevű helyre, amelyet 2023-ban nyitottak Tiborczék.

A felvételen a klub egyik munkatársa arról beszél, hogy előfordult, hogy „illegális szerencsejáték” zajlott a helyen.

Tiborcz cége, a klubot is üzemeltető BDPST Group azt írta, határozottan cáfolják, hogy „a BOTANIQ Budai Klubban illegális szerencsejáték zajlott volna”. Közölték, hogy a klubban zajló tematikus esteken „valós tét nélkül, zsetonokkal, játékpénzzel zajlik a tevékenység, pusztán rekreációs célból”.

Tiborcz István és Orbán Ráhel nem kívánt interjút adni ehhez a filmhez, de írásban elküldött reakciójában Tiborcz hangsúlyozta, hogy a sikerei „elsősorban annak köszönhetők, hogy egy jó csapattal, kiváló menedzserekkel dolgozom együtt, akikkel jó üzleti döntéseket hozunk”. Hozzátette, „nagyon remélem, hogy ugyanitt tartanék az üzleti életben akkor is, ha nem a miniszterelnök lenne az apósom, bár valószínűleg jóval kevésbé ismernék a nevemet”. Közölte azt is, hogy nem szokott üzleti ügyekről beszélni a miniszterelnökkel.

Azt megerősítette, hogy projektjeikhez kaptak hiteleket állami hátterű banktól, de szerinte „ekkora nagyságrendű fejlesztéseket egyébként kevés piaci szereplő valósított meg állami támogatás nélkül”. A cégei által kapott adókedvezményekről közölte, hogy a korábban megjelent információkkal ellentétben nem több tízmilliárd forintnyi, hanem összesen 2,6 milliárd forintnyi kedvezményben részesült a cégcsoportja.

A filmet a Direkt36 munkatársai – Marton Kamilla, Pethő András és Szőke Dániel – készítették Fuchs Máté rendezővel, Bíró Bálint társrendezővel és több más filmes szakemberrel együttműködve.

A héten a kormánypropaganda részeként működő Magyar Nemzet azzal vádolta meg a Direkt36-ot, hogy a hamarosan bemutatásra kerülő film egy „ukrán titkosszolgálati akciónak a részeként” készült a miniszterelnök lejáratására. A Direkt36 erre reagálva közölte, hogy ez szemenszedett hazugság, a közel egy évvel ezelőtt indult projektet senki nem befolyásolta sem itthonról, sem külföldről, és ukrán finanszírozásban sem részesült.

Ha szeretnéd követni a Direkt36 további cikkeit, iratkozz fel a nyomozásainkról szóló értesítésekre.

Borítókép: Sebes Miklós

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!