MI-tesztelés élőben: videógenerálást, mélykutatást mutatunk be a CsakabAI-ban

A mesterséges intelligencia (MI) ma már nemcsak egy futurisztikus fogalom – itt van, velünk él, és napról napra újabb meglepetéseket tartogat. A ChatGPT és más nyelvi modellek berobbanása az elmúlt évben alaposan átrendezte, mit gondolunk a technológiáról: egy hónap alatt annyi minden történik, hogy még egy napi podcast is alig tudná lekövetni a tempót – ezzel a gondolattal indítottam a CsakabAI friss epizódját is. Mert az MI nem csak geekek játékszere, hanem hatással van a munkánkra, a tanulásra, az üzletre, sőt a mindennapi rutinjainkra is.

A CsakabAI podcast – amely a Csakabaj YouTube-csatornáján fut – havonta jelentkezik Erdélyből, azzal a céllal, hogy közérthetően, de szakmailag hitelesen mutassa be az MI legfrissebb fejleményeit. Az első epizód egyébként itt érhető el.

A Pine Lines nevű AI-tanácsadó céggel együttműködésben készülő műsor második epizódja most még gyakorlatiasabbra sikerült: nem csak beszéltünk a mesterséges intelligenciáról, hanem élőben teszteltük is, mire képes.

Mit próbáltunk ki?

Vendégem ezúttal is Balázs Áron, a Pine Lines egyik MI-szakértője volt, aki nemcsak technikai tudását, hanem néhány tanulságos és szórakoztató sztorit is hozott magával. Három nagyobb témakör köré építettük a beszélgetést – jöjjön egy kis spoiler!

AI-generált videók – ki nyeri a látványversenyt?

Kipróbáltuk, mire képesek a legújabb videógeneráló MI-k. Ugyanazzal a prompttal – egy vízből kiemelkedő női alak leírásával – dolgoztunk, és két rivális rendszert állítottunk szembe egymással: az OpenAI kísérleti modelljét (SORA) és a kínai Alibaba Qwen nevű fejlesztését. Az eredmény? Meglepően látványos, néhol szürreális, de mindenképp izgalmas összehasonlítás.

„Deep Research” – amikor az MI kutat helyetted

Egy új, különösen hasznos funkciót is leteszteltünk: a mélykutatást. A ChatGPT strukturált, lépésről lépésre építkező kutatómunkát végzett, hogy segítsen nekünk továbbfejleszteni a saját podcastünket. Nemcsak ötleteket dobott fel, hanem közben kérdéseket is feltett: milyen platformokon vagyunk jelen, kik a célközönségünk, milyen gyakorisággal jelentkezünk. Csak ezután állt elő konkrét javaslatokkal. Egy digitális stratégiai tanácsadó zsebre vágható verziója – elég menő.

Baki a workshopon – tanulság az MI megbízhatóságáról

Áron pedig hozott egy személyes történetet is, ami egyszerre volt vicces és tanulságos: egy ügyfélnek tartott online workshopon épp a Microsoft Copilot használatát demonstrálta, amikor a rendszer egyszerűen cserbenhagyta. Technikailag. Pont amikor a legnagyobb szükség lett volna rá. A tanulság? Az MI nem tévedhetetlen, és nem mindig elérhető – épp ezért ne bízzunk meg benne vakon. Mint minden más eszköznél, itt is kell egy B-terv.

Az epizód készítése óta eltelt pár napban már újabb fejlesztések is napvilágot láttak – például a ChatGPT új képgeneráló változata –, de azokat már az áprilisi adásra tartogatjuk.

A technológiai verseny brutális tempót diktál: ami ma még prémium funkció, holnap már bárki számára elérhető. A lehetőségek száma szinte végtelen, de nem szabad elfelejtenünk, hogy ezekkel az eszközökkel felelősen is kell bánni. Kísérletezni szabad, sőt kell – de kritikusan.

A CsakabAI célja épp ez: segíteni eligazodni ebben az új világban. Ha érdekel, mit tud ma az MI – és mit hozhat a holnap –, akkor tarts velünk, mert ez a forradalom nem vár senkire.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!