Orgonaművész, operaénekes és oktatópilóta vezeti az új magyar légitársaságot

2022. szeptember 14. – 14:36

Orgonaművész, operaénekes és oktatópilóta vezeti az új magyar légitársaságot
Az Aeroexpress légitársaság gépei a Liszt Ferenc repülőtéren, Budapesten 2022. szeptember 14-én – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

Budapestet Kolozsvárral, Debrecent Kolozsvárral és Marosvásárhellyel összekötő regionális járatokat indít az Aeroexpress Regional légitársaság – egyelőre egy két hónapos tesztidőszakban. Az új cég vezetésében megtalálható rutinos oktatópilóta, operaénekes és karmester is.

Az Aeroexpress Regional légitársaság hétfőn debütált, amikor bejelentették, hogy járatokat indít a Budapest-Kolozsvár-Debrecen-Marosvásárhely-Debrecen-Kolozsvár-Budapest vonalon. A légitársaság láthatóan élvezi a kormány támogatását is, hiszen a hétfői bejelentésen részt vett Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is. Ő azt mondta: a légitársaság tevékenysége találkozik a kormány törekvésével, hogy megkönnyítse a kapcsolattartást az anyaország és Erdély között. A kormány fontos törekvése, hogy a Kárpát-medence nagyvárosai repülőgéppel is elérhetőek legyenek Magyarországról.

De milyen cég az Aeroexpress?

Az Aeroexpress Regional honlapja szerint a cég résztulajdonosa az 1991-ben alapított BASe Airlines Zrt. Az anyacég 3 darab 30 fős Embraer 120-as repülőgépével annak idején már a Malév regionális járatainak üzemeltetésében is részt vett‚ valamint hosszabb ideje Finnországban teljesít menetrend szerinti járatokat a finn állam megrendelésére. 1994 és 2006 között a cég tizenegy mentőhelikoptert és egy merevszárnyú repülőgépet üzemeltetett az Országos Mentőszolgálat megbízásából.

A cég vezetője kezdettől Ármai Zoltán oktatókapitány‚ központi bázisa a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér. Az Aeroexpress csoportot Somogyi-Tóth Dániel hozta létre‚ aki karmesterként‚ orgonaművészként ismert, valamint ő a ferihegyi Aeropark Repülőmúzeum vezetője is. Az alapító tulajdonosok között találhatjuk dr. Vadász Dániel előadóművész-operaénekest és producert is. A vállalkozás debreceni székhellyel indult, a városnak hangsúlyos szerepet szánnak a jövőben is.

Kisgépek a kisebb forgalmú repülőterekre

Az Aeroexpress láthatóan azokra a városokra fókuszál, amelyek repterei a fapados légitársaságok 180-200 fős gépeit nem tudják megtölteni, de 30 fős kisgépekkel már jobban megérheti a repülés mind az üzemeltetőnek, mind az utasnak. A cég indulásához megvoltak a gyors, gazdaságos fogyasztású kisgépek, a járatfejlesztésnek viszont komoly költségei voltak, derül ki a cég vezetőjével készített interjúból, ami a hvg.hu-n jelent meg. Ezt az állami támogatást a Debreceni Repülőtérnél pályázták meg és nyerték el.

A tervek szerint a járatokat egy kéthónapos próbaidőszakban tesztelik, piackutatási szándékkal. Az eredményeket a tesztidőszak felénél nézik át. Az esetleges folytatásban továbbra is számítanak az állam segítségére, mert Somogyi-Tóth Dániel szerint a regionális repülés Európában jellemzően állami támogatással működne, mivel közszolgáltatás jellegű.

A légitársaság által használt Embraer 120 ER brazil gyártmányú turboprop utasszállítót kifejezetten a rövidtávú, regionális járatok hatékony és gazdaságos üzemeltetésére fejlesztették ki. Hatótávolsága 1750 kilométer, a törzs hossza és a szárnyfesztávolsága egyaránt 20 méter. Két, egyenként 1800 lóerős Pratt&Whitney hajtómű gondoskodik a megfelelő utazósebességről, ami 552 km/óra, a repülőgép maximális utazómagassága pedig 8500 méter.

Dupla W útvonal

A járatok hétfőn, szerdán és pénteken indulnak a Budapest-Kolozsvár-Debrecen-Marosvásárhely-Debrecen-Kolozsvár-Budapest útvonalon, tehát speciális „dupla W” útvonalat végigrepülve szolgálják ki egyszerre több város utasforgalmát is. A jegyárak irányonként 40 és 90 euró között mozognak. Egy Kolozsvár-Budapest út átszámítva 30 ezer forint, plusz 10 ezer forint a csomag. A Debrecenből Erdélybe közlekedő járatok alapjegyárai 17 500 és 18 200 forintba kerülnek.

Kolozsvárra a tiszta repülési idő 50 perc körül van, a reptérre ezekhez a járathoz elég egy órával az indulás előtt kiérni. Ezzel mintegy harmada-fele az utazási ideje az autós utazáshoz képest. Budapestről Kolozsvárra korábban csak sokórás átszállással lehetett eljutni repülővel. A Magyar Hang szerint hamarosan lesz konkurenciája is az Aeroexpressnek: októbertől egy román startup-légitársaság, az Air Connect is menetrendszerűen repül Kolozsvár és Budapest között.

A Malév megszűnése után a legutóbbi terv magyar légitársaság alapítására hamar dugába dőlt: a Sólyom Hungarian Airways egy magyar légitársaság terve volt, amely 2013-ban jelent meg, áll a Wikipédián. Az azt üzemeltetni kívánó Sólyom Hungarian Airways Kft. tisztázatlan eredetű, illetve hiányos pénzügyi háttere miatt viszont sosem kapott hatósági működési engedélyt, ezért a cég sohasem működött légitársaságként és nem rendelkezett légijármű üzemeltetésére szóló engedéllyel sem. Az egyetlen, Budapestet is megjárt működőképes repülőgépüket is szétbontották 2018-ban.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!