Marad mélyen az európai átlag alatt a női képviselők aránya – még a Lászlókból is majdnem annyi van
2022. április 4. – 12:21
A választás után marad nagyjából a megszokott felállás a magyar parlamentben a női és férfi képviselők arányát nézve is.
Eddig a 199 képviselőből 26 volt nő, most pedig 27-en szereztek mandátumot. Összehasonlításul: számításaink szerint csak a László keresztnevű férfi képviselőkből 15 lesz.
A 27 hely felfelé kerekítve 13,6 százalékos arányt jelent.
A 27-ből 17-en (8 Fidesz-KDNP, 8 összefogott ellenzék, 1 Mi Hazánk) országos listáról jutottak be, 10-en egyéniben. A 10-ből 3-an (Orosz Anna, Kunhalmi Ágnes és Szabó Tímea) az összefogott ellenzéki egyéni jelöltjei voltak, a többieket a Fidesz-KDNP indította. A kormánypártok soraiban összesen 15 nő fog ülni, az ellenzéki összefogás pártjai pedig együttesen 11 nőt juttattak a parlamentben. A 27. női képviselő Dúró Dóra, a Mi Hazánk elnökhelyettese.
(A mostani állás még nem feltétlenül a végleges, az ellenzéki összefogás listáján még elképzelhető mozgás, mert lesz, aki nem ül be végül a parlamentbe, de a változások várhatóan nem fogják befolyásolni a nemek arányát.)
A Fidesz nagyarányú győzelme a nők arányát is nagyban alakította. Az egyéni jelöltek között az összefogott ellenzéknél nagyjából minden ötödik nő volt, míg Fidesznél csak minden tizenötödik.
Nemzetközi összehasonlításban ezzel a 27 női képviselővel, a 13,6 százalékos aránnyal nagyon le vagyunk maradva. Az Interparlamentáris Unió parlamenti adatbázisa, a Parline márciusban frissített listáján Magyarország az eddigi 13 százalékkal a 151. helyet foglalta el nem egészen kétszáz ország közül a női képviselők parlamenti arányát nézve. Most elő fogunk lépni egyet a 150. helyre, megelőzve a 13,4 százalékos Máltát
Európában a svédeknél, a finneknél és a norvégoknál valósul meg ezen a téren a legteljesebben az egyenlőség, ezekben az országokban megközelítőleg ugyanannyi férfi és nő van a parlamentben (46,1, 45,5 és 45 százalék a női képviselők aránya). 40 százalék fölötti arányt találni a spanyoloknál, a svájciaknál, a belgáknál, az osztrákoknál és a hollandoknál is. Az európai átlag körülbelül 31, a globális 26 százalék.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!