Szerb egyetemisták filmet forgattak arról, hogyan félemlíti meg a hatalom az embereket

477

„Hogyan félemlített meg mindenkit a hatalom Szerbia történetének legnagyobb tömegtüntetését megelőzően, március 15-én, mi a kitaláció és mi a valóság, és végül, mi volt az, ami ott eldörrent” – a Szabad Magyar Szó ismertetése szerint erről szól a belgrádi Drámaművészeti Kar (FDU) hallgatói által készített dokumentumfilm. A film címe a Tizenkettedik perc.

Az újvidéki vasútállomás tetőszerkezete tavaly november 1-jén omlott le, az ügy miatt több embert letartóztattak, de a felelőst egyelőre nem azonosította a szerb kormány. Az eset tüntetéshullámot indított el az országban, aminek hátteréről helyszíni riportunkban is beszámoltunk.

Több mint százezer ember tüntetett március 15-én Belgrádban a tiltakozássorozat újabb állomásaként. A belügyminisztérium becslése szerint 107 ezren voltak kinn a tüntetésen, de volt 275-325 ezres, sőt félmilliós becslés is. A tömeg épp tizenöt perces néma csenddel emlékezett meg a leomlott állomás áldozatairól, amikor egy rémisztő, egyre erősödő, sípoló hang szólalt meg. A történtekről készült videók szerint a közelben lévő tüntetők pánikba esve rohantak szét a hang útjából. Már majdnem hatszázezer ember írta alá azt a petíciót, amiben a belgrádi tüntetésen történt állítólagos hangágyúzás kivizsgálását követelik.

A szerb hatóságok a teljes tagadástól napok alatt nagy utat jártak be. Vučić a tüntetés után azt mondta, hogy csak az ellenzék találta ki a hangágyúzást. Ivica Dačić szerb belügyminiszter múlt hétfőn még azt állította, hogy a rendőrség nem használt semmilyen illegális módszert a belgrádi tüntetésen. Kedden is tagadta a tömegoszlató fegyver létét, aztán szerdán már azt közölte, vannak a belügynek ilyen eszközei, ám ezek becsomagolva állnak egy raktárban, és nem vetették be őket a hétvégi, belgrádi tüntetéseken.

A múlt hét elején a szerb parlament hivatalosan is jóváhagyta Miloš Vučević miniszterelnök január 28-i lemondását, amelyet a politikus a tüntetések nyomására, a súlyos balesetért vállalt politikai felelősség jegyében jelentett be, hangsúlyozva mindazonáltal, hogy vétlen az ügyben. Az ország törvényei szerint a képviselőháznak ezt követően harminc napja van arra, hogy új kormányt válasszon, ellenkező esetben előrehozott parlamenti választást kell tartani a nyugat-balkáni államban.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!