2022. december 24. – 19:12
A Netflix a világjárvány, és az azzal járó bezárkózás egyik nagy nyertese volt, de a diadalmenet nem tartott sokáig. Az őrületesen erősödő, és nagyjából végtelen pénztárcával versenybe induló konkurencia (Apple, Amazon, Disney méretű cégek) mellett hamarosan oda jutott a cég, hogy az előfizetői száma csökkenéséről kellett beszámolnia. A cég szorult helyzetbe került, mivel nincs akkora katalógusa saját tartalmakból, mint a teljes filmstúdiókat és tévécsatorna-hálózatokat birtokló vetélytársainak, az új filmek és sorozatok gyártása pedig elég drága mulatság.
A cég keresi is a kiutat a kátyúból, az előfizetői tábor növelése felé, az egyik lehetséges megoldás az olcsóbb, de reklámokkal megszórt előfizetési opció lehet; a másik pedig a potyautasok beterelése a fizető ügyfelek közé. A netflixes jelszómegosztás ugyanis elég elterjedt praktika, a cég becslése szerint nagyjából 100 millióan nézik úgy rendszeresen a tartalmaikat, hogy valaki kölcsönadja nekik a saját hozzáféréséhez a jelszavát. Ez ugyan a felhasználói szerződésben tiltott dolog, de eddig nemigen vette senki komolyan az ilyesfajta bliccelést.
A Netflix egyes dél-amerikai országokban már teszteli a módszert az ilyen megosztók megtérítésére. Technikailag nem túl nehéz beazonosítani az ilyesmit: az ip-címből, a Netflix szerverére csatlakozó készülék technikai adataiból, illetve ezek archívumábóll elég nagy biztonsággal meg lehet mondani, ha valaki éppen egy máshoz tartozó jelszót használ. A kérdés az, hogy hogyan lehet óvatosan rávanni az ilyen potyautasokat a fizetésre, anélkül, hogy elidegenítenék őket és átmennének a konkurenciához. A latin-amerikai tesztben nincs se letiltás, se túlszámlázás, csak felajánlják a bliccelésen kapott felhasználóknak, hogy a kölcsön-hozzáférésük helyett válasszanak egy kedvezményes, az alap előfizetés harmadába kerülő opciót, amivel a kölcsönkapott account „albérlőivé” válnak.
A cég felmérése szerint az amerikai felhasználói fele mondta azt, hogy kifizetne havi plusz 3 dollárt egy ilyen rendszerben, hogy kifehérítse a megosztott jelszavát – az persze más kérdés, hogy amikor nem egy kérdésre kell válaszolni, hanem konkrétan fizetni, mennyien tartják meg ezt a véleményt. Elemzők becslése szerint mindenesetre a Netflix mostani 74 millió amerikai előfizetője mellé nagyjából 15 millió albérlőt, és egymillió teljes értékű új előfizetőt lehetne behozni ezzel a rendszerrel, ami évi szinten több mint félmilliárd dollár plusz bevételt jelentene – csak erről az egy piacról.
Hogy a tesztet mikor terjesztik ki új területekre, és hogyan, illetve mikor fogja mindez Magyarországot is érinteni, egyelőre nem tudni, mindenesetre a Netflix eltökéltnek látszik, hogy 2023-ban megoldja a jelszómegosztó-problémát.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!